Jeff Lorber Fusion feat. Eric Marienthal4 sierpnia 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
18. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

2023202220212020201920182016201320122011201020092008200720062005


Jeff Lorber Fusion feat. Eric Marienthal

4 sierpnia 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Jeff Lorber - instrument klawiszowe
Eric Marienthal - saksofon
Jimmy Haslip - gitara basowa
Sonny Emory - perkusja


Jazzowy Top. Premiera. Ikona smooth jazzu i fusion, amerykański klawiszowiec, kompozytor, nominowany do Grammy, producent płyt Chrisa Botti, U2, The Manhattan Transfer, przedstawi swój najnowszy album "Galaxy" - jazz z elementami rocka, funk i rytmów latynoskich.


Jeff Lorber (ur. 4 listopada 1952 w Filadelfii) amerykański muzyk, nominowany do Grammy, producent kompozytor.

Od 4 roku życia uczył się gry na fortepianie, pełną edukację muzyczną odebrał w prestiżowej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Po studiach, w drugiej połowie lat 70 przeniósł się do Portland w stanie Oregon, gdzie założył Jeff Lorber Fusion.

Grupa wydała swój debiutancki album ( 1977 ) który szybko stał się jednym z najbardziej popularnych produkcji sceny jazz fusion i sukcesem komercyjnym, z licznymi trasami koncertowymi oraz serią nagrań artystycznych. Zespół z dużym powodzeniem łączył różne gatunki muzyczne, oddalając się od rocka, na rzecz delikatnych harmonii rodem z world music, czy R&B.

Nieustanne poszukiwania i eksperymenty muzyczne od początku cechują twórczość Lorbera.

W muzyce The Jeff Lorber Fusion " będącej przykładem schyłkowego okresu ery jazz-rocka - można też usłyszeć inspiracje dokonaniami Weather Report, czy wczesnym okresem twórczości Return To Forever (Chick Corea wystąpił gościnnie na płycie "Soft Space"). Zespół okazał się znakomitym miejscem na kształtowania własnego stylu przez lidera, który po pięciu nagranych albumach porzucił ten muzyczny projekt i rozpoczął karierę solową, stając się jednym z pionierów smooth jazzu.

W pierwszej połowie następnej dekady, zespół stał się jednym z najbardziej popularnych zespołów jazzowych tego okresu, koncertując bez przerwy i wydając najlepszy, instrumentalny album R & B który otrzymał nominację do Grammy za radiowy hit "Pacific Coast Highway".

"Galaxy". Po trzydziestu latach ,tego roku wydał płytę "Galaxy" na której brzmią dĽwięki bliskie te, które stworzył przed latami. Album jest kontynuacją wcześniejszego "Now is the time". Jedenaście pełnych energii, ekscytujących utworów zostało nagranych przez Lobera i największych świata jazzowego: Jimmiego Haslipa, Erica Marienthala, Vinniego Colaiuta i gościnnie Randy Breckera, Lennego Castro, Paula Jacksona Jr., Larry Koonsa i Dave"a Wecki. Muzyka Lorbera osiągnęła nowy poziom, łączy jazz, funk i rytmy latynoskie".

lorber.com, concordmusicgroup.com

Eric Marienthal. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych saksofonistów jazzowych. Amerykański muzyk przyszedł na świat w 1957 roku w Sacramento w Kalifornii. Absolwent Berklee College of Music w Bostonie pod kierunkiem Joe"ego Violi przeprowadził się do Los Angeles, gdzie występował z zespołem Ala Hurta oraz Johna Novello. Dzięki Johnowi Eric nawiązał też współpracę z Chickiem Coreą, który poszukiwał saksofonisty do swego zespołu Elektric Band. Ich wspólne nagrania przyniosły zespołowi 2 nagrody Grammy oraz zaowocowały propozycją na pierwszą solową płytę Erica "Voices of The Heart", która ukazała się w 1987 roku.

Koncertował w ponad 60 miejscach na świecie, ma na swoim koncie 10 albumów i setki nagrań z takimi artystami jak m.in.: Barbra Streisand, Dionne Warwick, Stevie Wonder,B.B.King, Ramsey Lewis. Był członkiem grupy Chick Corea Elektric Band,Yellowjackets. Kolejne lata w życiu artysty to udział w ponad 50 projektach oraz współpraca m.in. z takimi muzykami jak: David Benoit, Lee Ritenour, Dave Grusin oraz Jeff Lorber i Russel Ferrante z Yellowjackets.

ericmarienthal.com

Jimmy Haslip Amerykański basista i producent, najbardziej znany jako założyciel i obecny członek pionierskiej grupy fusion - Yellojackets. Był też jednym z pierwszych użytkowników basu pięciostrunowego. (Ur. 31 grudnia 1951 w Bronksie / Nowy Jork ). Oprócz Yellowjackets współpracował z wieloma wybitnymi artystami jak: David Sanborn, Rod Stewart,, Vince Mendoza, Chaka Khan, Eric Marienthal, Al Jarreau, John Scofield, Crosby, Brenda Russell, Ivan Lins, Flora Purim, Randy Crawford, Michael Franks, Pat Metheny, Branford Marsalis, Michael Bolton, Kenny G, Randy Brecker, Vinnie Colaiuta, Toots Thielmanns, Peter Erskine, Dennis Chambers, Joshua Redman, Michael McDonald, Take 6, ,Anita Baker, Kenny Garrett. Ostatnio na trasie koncertowej z Allanem Holdsworthem

jimmyhaslip.comSonny Emory Światowej sławy drummer i laureat Grammy Award, uważany za jeden z największych perkusistów,. utrzymuje napięty harmonogram a w przemyśle muzycznym i cieszy się dużym uznaniem w branży.

Absolwent Georgia State University na wydziale Jazzu, pózniej profesor tej uczelni . Od 1987 do 1999 grał z legendarną grupą R & B Earth, Wind & Fire. Z członkami tego zespołu) jest współautorem melodii "Cruising do filmu Spike'a Lee "Get on the Bus". Z Erickiem Claptonem i Davidem Sanbornem skomponował soundtrack do filmu "Zabójcza broń II".

Koncertował i nagrywał z wybitnymi artystami i zespołami jak: Stanley Clarke, David Sanborn, Bette Midler, Al Jarreau, Paula Abdul, Jean-Luc Ponty i B52s i Steely Dan. W 1996 roku wydał "Hypnofunk", solowy projekt koprodukcji Earth, Wind & Fire.

tocapercussion.com

wikipedia.org© Jazz Na Starówce