Radio. String. Quartet. Vienna21 lipca 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
18. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

2023202220212020201920182016201320122011201020092008200720062005


Radio. String. Quartet. Vienna

21 lipca 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Bernie Mallinger - skrzypce
Asja Valcic - wiolonczela
Cynthia Liao - altówka
Igmar Jenner - skrzypce


Premiera. Z okazji 80. rocznicy urodzin Joe"a Zawinula przypadającej w tym roku, jeden z najlepszych zespołów austriackich i europejskich swej kategorii. W Polsce program będzie prezentowany po raz pierwszy. Tworzą oryginalną muzykę, odważnie przekraczając granice między muzyką klasyczną, popularną a jazzem. Perfekcyjna improwizacja, wirtuozeria, kreatywność zachwyca europejską publiczność i krytyków.


"W dziedzinie "kwartetów smyczkowych nieklasycznych" należy się z im zaszczytne miejsce obok takich kwartetów jak Kronos Quartet i Turtle Island Quartet".

Zespół istniejący od 2004 roku wydał sześć albumów zupełnie różnych pod względem stylistycznym. Te różnorodne produkcje płytowe to: "Celebrating the Mahavishnu Orchestra" (2007) kontrakt dla znanej wytwórni ACT Music /z Johannesem Dickbauerem (skrzypce) i Cynthią Liao (wiolonczela/, DVD z koncertu w Duisburger Traumzeit Festival (2008)w którym wziął udział mentor John McLaughlin, "Love Is Real"(2008) z udziałem gitarzysty Ulfa Wakeniusa, "Radiotree"(2008) nagrany z akordeonistą Klausem Paierem oraz jazzowo-popowy album "Calling You"( 2010) z udziałem wokalistki Rigmor Gustafsson.

Premiera projektu "Zawinul Report" odbyła się w ramach festiwalu Jazzfest Wien rok temu i była formą laudacji dla zmarłego w 2007 roku Joe"a Zawinula, wiedeńczyka, który jako kompozytor i mastermind sławnego zespołu Weather Report, należy do gigantów jazzu. Przeboje takie, jak "In A Silent Way", "Black Market", należące do klasyki gatunku, zostały na nowo zaaranżowane i są na całym świecie prezentowane z okazji 80. rocznicy urodzin Joe"a Zawinula w 2012 roku. W Polsce program będzie prezentowany po raz pierwszy!

"Czwórka znakomitych muzyków z dużą swobodą wnosi własne pomysły muzyczne i własną tożsamość kulturową. W tym znaczeniu międzynarodowy muzycy - austriacy Mallinger i Jenner, chorwatka Valcic i Tajwanka Liao postrzegają siebie jako protagonistów nowej wiedeńskiej szkoły smyczkowej. To Wiedeń ze swoją bogatą tradycją muzyczną i nową kulturową otwartością".

Na trasach koncertowych, które odbywają po Europie i USA, m.in. na renomowanych festiwalach w Vancouver i Paryżu, zespół zyskał szczególne uznanie za swoje dynamiczne, porywające występy.

Bernie Mallinger
Studiował skrzypce na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Po ukończeniu studiów spędził kilka miesięcy w New School of Music, Manhattan School of Music, Juilliard School w Nowym Jorku. Od 1997 roku niezależny muzyk. W kolejnych latach udział w około 100 płytach w dziedzinie jazzu, folku, rocka, popu i muzyki współczesnej. Od 1999 roku uczy "praktyki na skrzypce Instrumental-Jazz" w Art University of Graz na, Wydziale Jazzu oraz wykłady edukacyjne na warsztatach na festiwalach jazzowych w Austrii, Niemczech, Hiszpanii i USA .

Asja Valcic
Studiowała na Akademii Muzycznej w Zagrzebiu oraz u prof L. Teraspusky w Massachusetts (USA), prof. N. Schahovskaja Moskwie i prof. K. Gruzińskiego w Detmold. W 1995 r była laureatką "Concours International de Jeunes de Douai Concertistes" we Francji. Za nagranie sonat Szostakowicza i Schnittkego otrzymała w 1998 "Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej."

Jako solistka występowała w koncertach z Zagrzeb i Belgrad Filharmonii i Westfalii Chamber Orchestra, pod batutą takich dyrygentów jak Kazushi Ono i Zubin Mehta. W 1995 r była laureat ką"Concours International de Jeunes de Douai Concertistes" we Francji. Za nagranie sonat Szostakowicza i Schnittkego otrzymała w 1998 "Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej."

Valcic uczy, między innymi w Akademii Muzycznej w Zagrzebiu /Chorwacja, w Dartington International School of Music i Akademii Muzycznej w Detmold w Niemczech. Od lat na stałe współpracuje w duecie z wirtuozem bandoneonu i akordeonu, Klausem Paierem.

Cynthia Liao
Urodzona w Taipei, Tajwan. Studiowała altówkę w klasie prof .Thomasa Kakuska i muzyki kameralnej z członków Alban Berg Quartet, Vienna Artis Quartet i Sekstetu na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Wiedniu. Pierwszy występ solowy w wieku 13 lat, a następnie recitale i i koncerty z orkiestrami w Austrii (w tym Wiedeń Mozarta Orchestra w Złotej Sali Musikverein), Włochy, Tajwan, Korea i Stany Zjednoczone. W latach 1995-1997 główna altowiolistka Wiedeńskiej Orkiestry Jeunesse, 1998-1999 główna altowiolista Wiedeńskiej Opery Kameralnej, 2001-2003 pierwsz altówka "Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi" .W 2002 jako głównych gości zaproszeń Viola z "Teatro La Fenice "w Wenecji, 2004, od 2003 członek Wiedeńskiej Orkiestry Kameralnej i Vienna Chamber Philharmonic. Od 2005 członek Zespołu Muzyki Współczesnej Reconsil w Wiedniu.

Igmar Jenner
ur. w 1980 w Berlinie, studiował muzykę kameralną na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu. Pracuje jako niezależny kompozytor i aranżer muzyki klasycznej, nieustannie rozszerza spektrum swoich zainteresowań. W duecie Igmar Jenner & Borut Mori (skrzypce/akordeon) zdobył nagrodę "Austrian World Music Award 2010".  Jest również kierownikiem artystycznym zespołu Ensemble String Syndicate.

Szczegóły na www.radiostringquartet.com i na www.zawinulmusic.com.

Materiały - Austriackie Forum Kultury.

Festiwal Jazz na Starówce - partner festiwalu Austriackie Forum Kultury
Koncert organizowany przy współpracy Austriackiego Forum Kultury© Jazz Na Starówce