Xavier Dotras Trio feat. Carme Canela30 czerwca 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
18. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

202320222021202020192018201620152014201320122011201020092008200720062005


Xavier Dotras Trio feat. Carme Canela

30 czerwca 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Xavier Dotras - fortepian
Carme Canela - wokal
Toni Pujol - kontrabas
Cesar Martinez - perkusja


Po raz pierwszy w Polsce "liryk hiszpańskiego fortepianu jazzowego, finalista Jazz Award For Best New Work nazywany "sensacją Katalonii", w towarzystwie najbardziej rozpoznawalnego wokalu hiszpańskiej sceny jazzowej, w specjalnym projekcie - jazz i muzyka klasyczna z akcentami bossa novy i flamenco.


Xavier Dotras należy do najbardziej oryginalnych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Znakomity pianista pochodzi z Barcelony, która od początku promieniowała wpływami muzyki klasycznej i muzyki basenu morza Śródziemnego, bossa novy i flamenco.

Swoją edukację muzyczną rozpoczął będąc dzieckiem. PóĽniej uczęszczał do Conservatori Superior de Música de Barcelona. Studiując muzykę klasyczną, pobierał równocześnie lekcje jazzu u takich muzyków jak Lluis Escuadra, Joan Monné, Lluís Verges i Javier Juanco.

Przez wiele lat grał w różnych muzycznych formacjach jazzowych, występując m.in. z Gorka Bénitez, Alfons Carrascosa, Javier Juanco, Rai Ferrer, Jo Krause, Joan Abril, Michael Weiss, Juan Carlos Narzekian, Jorge Sarraute, Carme Canela, Neil Geoffrey.

Xavier Dotras Trio nagrało cztery albumy: "Retrospectives"(2004)- drugie miejsce w konkursie PREMIS JAC-2005 ,Magazyn Enderrock) w kategorii "największe zespołowe odkrycie jazzowe". Był finalistą Jazz Award for Best New Work w tym samym roku.

Pózniej pojawiły się ciekawe płyty : "Nit" (2006) i "Vincent" (2009) nagrany we współpracy z Carme Canelą, album poświęcony życiu i twórczości słynnego impresjonisty Vincenta Van Gogha.

W najnowszym albumie, "Preludes"(2011) pianista oddaje więĽ pomiędzy jazzem i muzyką klasyczną. Swoją twórczość dedykuje próbie nowego spojrzenia na dzieła geniuszy muzyki i połączenia ich z ekspresją współczesnej muzyki impresjonistycznej i jazzowej. Projekt jest jazzową reinterpretacją preludiów takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Bill Evans, Michel Petrucciani, Henry Mancini i Ennio Morricone.

O samym pianiście mówi się, że jest jednym z najbardziej lirycznych pianistów hiszpańskiej sceny jazzowej. Łączy w osobisty sposób jazz z muzyką klasyczną i silnymi akcentami bossa novy i flamenco. Zespół zyskał międzynarodowe uznanie i otrzymuje zaproszenia na liczne festiwale m.in. MIDEM Festival w Cannes, Jazz Club Soho w Londynie, Bath Music Festival, emitowany przez BBC. Więcej na www.xavierdotras.com.

Carme Canela Kohanna studiował z Dee w Auli de Musica Moderna w Barcelonie oraz w Taller Musics. Wpółpracowała w różnych formacjach, takich jak L'Orchestra de Cambra Teatre Lliure, Albert Guinovart l'Ensemble, Big Band Jazz Terrassa.

Jej muzyczne doświadczenie obejmuje współpracę z muzykami jazzowymi w skali międzynarodowej jak: William Klein, Bruce Barth, Kurt Rosenwinkel i Perico Sambeat i Lluís Vidal, Joan Albert Amargós, David Mengual i Horacio Fumero, Carles Bénavent Bernardo Sassetti i Agustí Fernandeza.

Pracowała w różnych formacjach, takich jak Orkiestry Kameralnej Teatru Lliure, oraz Narodowa Kameralna Orkiestra Andory.

Śpiewała w Village Vanguard i Carnegie Hall w Nowym Jorku. Nagrała pięć płyt jako liderka i uczestniczyła w ponad trzydziestu nagrania czołowych artystów, wśród których należy wersję Porgy & Bess z Chamber Orchestra of Barcelona.© Jazz Na Starówce
projektowanie stron www