Antonio Serrano Flame&Co Quartet (Hiszpania)27 sierpnia 2016, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
22. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
27 sierpnia 2016, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
Antonio Serrano - harmonijka
Antonio Sanchez - klasyczna gitara hiszpańska
Yelsy Heredia – kontrabas
Jose Manuel Ruiz Motos ”Bandolero” - perkusja
Premiera. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi hiszpańska gwiazda sceny jazzowej. Wirtuoz harmonijki, kompozytor o międzynarodowej sławie i jedna z największych obietnic współczesnego hiszpańskiego jazzu zaprezentuje swój najnowszy projekt
Premiera. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi hiszpańska gwiazda sceny jazzowej. Wirtuoz harmonijki, kompozytor o międzynarodowej sławie i jedna z największych obietnic współczesnego hiszpańskiego jazzu zaprezentuje swój najnowszy projekt. Laureat nagrody Latin Grammy 2015 (album A La Música de Paco De Lucía), to jeden z najbardziej rozchwytywanych muzyków Półwyspu Iberyjskiego. Dziesięć lat współpracy z Paco de Lucíą oraz z takimi gwiazdami jak: Barbara Hendricks, Placido Domingo, Wynton Marsalis, Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, potwierdzają jego artystyczną pozycję. Serrano porusza się z niebywałą pewnością w tak różnych gatunkach jak jazz, flamenco, pop czy muzyka klasyczna. Jego najnowszy projekt FLAME&CO, to pierwszy album jazz flamenco, w którym główną rolę gra harmonijka. Będzio to jedyny koncert mistrza flamenco i jego zespołu w Polsce.
Antonio Serrano (Madryt, 1974). Edukację muzyczną rozpoczął jako siedmiolatek pod okiem ojca. Uczył się gry na pianinie, skrzypcach i perkusji w konserwatoriach w Alicante i Madrycie, które ukończył ze świetnymi ocenami. Doskonalił grę na harmonijce jako podopieczny Larry'ego Adlera w Londynie. Perfekcyjna technika gry pozwoliła na pracę w najrozmaitszych kontekstach muzycznych: od muzyki klasycznej przez jazz, flamenco, tangu aż do popu. Mając trzynaście lat zadebiutował na arenie międzynarodowej w duecie z Larrym Adlerem w Paryżu. Ten koncert był początkiem wieloletniej współpracy dwójki harmonijkarzy, i w znacznym stopniu pomógł Serranowi rozwinąć jego – już wtedy obiecującą – karierę. Adler stał się mentorem Serrana i wielokrotnie razem koncertowali. Współpracował z wielkimi artystami jak : Barbara Hendricks, Placido Domingo; orkiestrami symfonicznymi z całej Europy, Wyntonem Marsalisem, Lou Bennetem, czy gwiazdami takimi jak m.in. Toots Thielemans, Vincente Amigo, Clarles Benavent czy wreszcie – 10 lat współpracy z Paco de Lucíą.
Pracował przy powstaniu ścieżki filmowej do Drżącego ciała Pedra Almodóvara. Jako pedagog pracował w wielu europejskich konserwatoriach, gdzie prowadził zajęcia z improwizacji muzycznej oraz w Berklee College of Music, gdzie nauczał flamenco. Wykładał też na Uniwersytecie Chartumskim (Sudan). Wydał setki płyt, jego dyskografia jako lidera grupy liczy jedenaście albumów.
Zawrotna kariera Serrana zaowocowała szeregiem wyróżnień, m.in. Masters of Mediterranean Music w kategorii jazz flamenco przyznaną mu przez Berklee Mediterranean Music Institute w 2014 roku za niezwykły wkład w rozwój tego gatunku oraz statuetką Latin Grammy ufundowaną przez Latin Academy of Recording Arts&Sciences, którą zdobył w 2015 roku za udział w nagraniu albumu Entre 20 Aguas: A la música de Paco de Lucía.
W swoim najnowszym projekcie z udziałem wielkich hiszpańskich muzyków jazzowych, Serrano stara się pokazać nowe oblicze jazz flamenco. Podczas koncertu zagrane zostaną tematy Antonio Serrano, Paco de Lucii oraz Raya Heredii twórcy tzw. nowego flamenco. Album Flame&Co (jazz flamenco) ma ukazać się jesienią 2016. Flame&co to pierwszy album jazzu flamenco, w którym główną rolę odgrywa harmonijka.
www.antonioserranoharmonious.com
Antonio Sánchez Palomo. Urodzony w Madrycie w 1984, gitarzysta spokrewniony z wielkimi muzykami: Francisco Sánchezem Gómezem, Paco de Lucíą i Ramonem de Algeciras, kuzyn innego gitarzysty José María Bandera. Pierwsze kroki w grze na gitarze stawiał już jako dziecko u boku wujów Paco de Lucía, Ramóna de Algeciras i kuzyna José Marii Bandery. Jednocześnie uczył się pod okiem Juana Manuela Canizaresa. Początki pracy zawodowej muzyka są związane z najważniejszymi scenami flamenco (tablao) w Madrycie oraz z baletem Antonio Márqueza. Współpracował również przez sześć miesięcy z Domingo Ortegą w Tokio, a następnie przez osiem miesięcy z Tablao el Cordobés de Barcelona i najważniejszymi muzykami flamenco. Następnie, jako druga gitara, wszedł w skład Septetu Paco de Lucía, w którym przez cztery lata – aż do 25 lutego 2014 roku, czyli do dnia śmierci Paco de Lucii – akompaniował mistrzowi podczas jego licznych występów na całym świecie. Jest cenionym artystą o wielkiej wrażliwości i zdolnościach, które umożliwiły mu zaistnieć na najwyższym poziomie w świecie muzyki flamenco.
Yelsy Heredia. Jest aktualnie jednym z najbardziej liczących się muzyków grających na kontrabasie. Współpracuje z muzykami najwyższej klasy takimi, jak Chucho Valdés, Tomatito, Diego el Cigala, Dorantes, Marina Heredia, Nina Pastori, Esperanza Fernandez, Donna Hightower.
Muzyk pochodzi z Kuby, aktualnie mieszka w Hiszpanii, przez publiczność, krytyków oraz innych artystów uznawany jest za najlepszego muzyka łączącego kubański son z taktem typowym dla flamenco i z jazzem. Rozwinął ten indywidualny styl tworząc w dwa projekty muzyczne: będąc liderem Lebrija Son, który grał z Davidem Peną Dorantesem, Albą Moliną i Ricardo Moreno oraz przy znakomitym akompaniamencie andaluzyjskich Cyganów, pochodzących z miasta Lebrija. Drugi projekt to Camino a Maisí, niezapomniane muzyczne doświadczenie, które przenosi słuchacza na Kubę wprost do zamierzchłych rytmów rodzinnego miasta Heredii – Guantanamo. Są to dźwięki charakterystyczne dla wszystkich trzech wydanych dotąd albumów muzyka: Guantánamo Changüi wydany przez Cigala Music, Recovecos z akompaniamentem Lebrija Son oraz Camino a Maisí, którego intymna atmosfera wypełniona jest nowymi brzmieniami tradycyjnej muzyki kubańskiej, wywodzącej się z Guantanamo.
Jose Manuel Ruiz Motos ”Bandolero”. Znakomity perkusista flamenco rozpoczął karierę w bardzo młodym wieku towarzysząc na scenie tancerzom takim jak : Antonio Canales, Joaquín Cortés, Joaquín Grilo, Javier Barón, Manuela Vargas, Merche Esmeralda, Sara Baras, Farru i Jose Maya. Z Joaquínem Cortésem odbył trasy koncertowe po najlepszych światowych scenach takich jak m.in. Radio Music City Hall w Nowym Jorku, Royal Albert Hall w Londynie czy Opera House w Sydney. Występuje z artystami formatu - Tomatita, Vicenta Amiga, Pepe Habichueli, Estrellli Morente, Diega el Cigali, Jorge Parda, Juana Carmony, Larry Coryella, Pata Metheny.
Razem z Ramonem Porrinasem założył Echegaray, pierwszą grupę perkusistów flamenco i wydali album Calle Echegaray.
Ma za sobą trasy koncertowe i nagrania z Enrique Morentem, takich jak Omega, Lorca, Pequeno Reloj i Suena la Alhambra. Jest też stałym współpracownikiem producenta muzycznego Javiera Limona: wielokrotnie występował na Gala de los Premios de la Música i brał udział w wielu nagraniach.
Partner Koncertu - Instytut Cervantesa, Ambasada Hiszpanii