Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania)1 lipca 2016, godzina 20:00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego
22. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

2023202220212020201920182016201320122011201020092008200720062005


Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania)

1 lipca 2016, godzina 20:00, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego


Stefano Bollani - fortepian
Jesper Bodilsen – kontrabas
Morten Lund - perkusja


Jazzowy Top. Gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu, świeci od wielu lat blaskiem wyjątkowym. Wirtuoz, ekspresjonista, komik, mistyk, retor. Solista i lider


Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi gwiazda europejskiego jazzu i wirtuoz włoskiego fortepianu.  Niebywała osobowość: ekspresjonista, komik, mistyk, a nawet retor. Spełnia się zarówno jako solista, jak i lider.

Od wielu lat świeci blaskiem wyjątkowym. Wirtuoz, ekspresjonista, komik, mistyk, retor. Solista i lider. Posiada dar nawiązywania bliskiego kontaktu z publicznością. Do swych improwizowanych fantazji wplata style przeróżne. Uznany za najlepszego jazzmana Europy już w 2007 r. (laureat Hans Koller European Jazz Prize), japoński "Swing Journal" przyznał mu tytuł New Star Award 2003, później otrzymał Music Awards 2011. W uznaniu za jego zasługi otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie (2010 r). To niezwykły artysta wielu talentów. Jako solista gra z orkiestrami symfonicznymi jak: Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai, Orchestre National de Paris, Leipzig Gewandhaus Orchestra pod batutą wybitnych dyrygentów.

Pisze książki, realizuje wielu projektów teatralnych i filmowych m.in. dla Valentiny Cenni, aktorki, która jest jego towarzyszką życia. Współpracuje z czołówką światowego jazzu jak: Chick Corea, Pat Metheny, Richard Galliano, Enrico Rava (mentor i przyjaciel). Jego duńskie trio od 13 lat tworzą czołowi muzycy europejscy muzycy, z którymi nagrał 4 znakomite płyty dla prestiżowego ECM Records. Będzie to jedyny koncert gwiazdora i jego tria w Polsce.

Stefano Bollani edukację muzyczną zaczął w wieku sześciu lat, w wieku piętnastu lat rozpoczął oficjalną karierę występując z zespołami popowo-rockowymi i jazzowymi. W 1993 ukończył Cherubini Conservatory we Florencji. Przełomem w jego działalności okazało się spotkanie w 1996 z mentorem i mistrzem, dziś przyjacielem – Enrico Ravą. Muzycy dali wspólnie setki koncertów na całym świecie, nagrali trzynaście docenionych i nagrodzonych przez międzynarodową krytykę albumów. Artysta nieustanie szuka inspiracji. Najchętniej czerpie z teraźniejszości improwizując z wybitnymi mistrzami jak: Chick Corea, Gato Barbieri, Pat Metheny, Richard Galliano, Paolo Frescu, Bill Frisell, Paul Motian, Hamilton de Holanda.

To artysta wielu talentów. W 2003 Bollani otrzymał nagrodę Premio Carosone za książkę o historii jazzu i swingu we Włoszech L’America di Renato Carosone, zaś w 2006 opublikował swoją pierwszą powieść La sindrome di Brontolo. Czas między koncertami wypełnia mu realizacja wielu projektów teatralnych i filmowych, np. First Floor z Banda Osiris czy La Regina Dada, napisane dla Valentina Cenni, znakomitej aktorki, która jest jego towarzyszką życia.

Wielokrotnie nagradzany za swoje albumy, m.in.: za O Que sera, duet z brazylijskim mandolinistą Hamilton de Holanda, uznany jednym z najlepszych albumów przez amerykański DownBeat oraz włoski JazzIt. Dla prestiżowego ECM Records nagrał 4 znakomite albumy m.in. Stone In The Water, Gleda - Songs from Scandinavia (Stefano Bollani, Jesper Bodilsen, Morten Lund),  Joy Inspite of Everything (Stefano Bollani, Jesper Bodilsen, Morten Lund, Bill Frisell, Marc Turner). Wszystko czego się podejmuje Stefano Bollani ma przynosić radość. I taki jest jego ostatni album nagrany z jego duńskim trio.

Jesper Bodilsen. Światowej klasy duński basista, kompozytor, lider zespołu i producenta. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Po studiach występował w legendarnym klubie jazzowym BENT J u boku wielkich artystów jazzowych, takich jak: James Moody, Benny Golson, Lee Konitz, Tom Harrell, Joe Lovano, Horace Parlan, Phil Woods. W 1997 roku otrzymał prestiżową nagrodę The Memorial Bursary of Edward Eriksen i został wykładowcą na macierzystej uczelni Aarhus. Z Edem Thigpenem, dołączył do jego trio i wraz z pianistą Carsten Dahlem w 1998 roku nagrał swój pierwszy album It´s Entertainment, który został nominowany do duńskiego Grammy i wygrał Jazz Special Prize. Bodilsen grał i nagrywał z Thigpenem do 2010 roku - trwająca 13 lat współpraca zaowocowała nagraniem 6 albumów. Przez ponad dekadę współpracował z duńską wokalistką Katrine Madsen. W 1999 roku założył pierwszy zespół Scandinavian Summit, z którym nagrał dwa albumy i koncertował po Europie, Azji oraz Australii. Grał koncerty z Enrico Rava, Stefano Bollani, Gianlucca Petrella, Johnem Abercrombie.

W 2002 roku Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet Enrico Ravy, wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu – Stefano Bollani. W 2004 roku w składzie Bollani - Lund - Bodilsen nagrał dla Stunt Records album Mi ritorni in mente i został wyróżniony nagrodą Django d'Or jako Performer of the Year, a tym samym roku jego trio nagrało swój drugi album Gleda - Songs From Scandinavia. W 2005 roku album był na czwartym miejscu na włoskich listach jazzowych, a rok później był nominowany do Australian Bell Award dla Best International Jazz Album. Trio występowało w klubach i na festiwalach takich jak festiwal Jazz Umbria, Copenhagen Jazz Festival oraz w legendarnym Birdland w Nowym Jorku. Z wokalistą Katrine Madsen nagrał album Close To You, który był nominowany do duńskiego Music Award w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny.

Dla wytwórni ECM i producenta Manfreda Eichera Trio Bollani- Lund - Bodilsen nagrali album Stone In The Water który został uznany, przez kilka magazynów jazzowych na całym świecie, za najlepszą nagranie tria 2009 roku. Rok później min z Ulfem Wakeniusem nagra nowy album Short Stories for Dreamers. Jego ostatni album to Scenografie został wydany dla włoskiej wytwórni Carosello Records. Twórczość Bodilsena ukazuje jego wszechstronne umiejętności jako kompozytora, lidera zespołu, basisty i producenta.

Od wielu lat Bodilsen wykłada muzykę. W 2012 roku Jesper został wybrany na przewodniczącego Dansk Jazzmusiker Forening - stowarzyszenia, które działa na rzecz edukacji improwizujących muzyków.

Morten Lund. Od początku kariery zdobył renomę jako jeden z najaktywniejszych i najlepszych duńskich perkusistów, zdaniem krytyków - idzie w ślady znanego Alexa Riela. Pochodzi z muzycznej, duńskiej rodziny. W wieku 6 lat Morten rozpoczął grę na perkusji. W 1993 roku przyjęto go do Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Podczas drugiego roku studiów Morten rozpoczął współpracę z międzynarodowej sławy Klüvers Big Band. W 2002 roku Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet słynnego Enrico Ravy. Wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu - Stefano Bollani. Jest też członkiem Paolo Fresu's Devil Quartet. Znany z niezwykłego talentu oraz umiejętności gry w różnorodnych stylistykach. Uczestniczył w nagraniach około 60 albumów a oprócz koncertowania pracuje także jako pedagog. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ben Webster Prize.

Partner Koncertu - Włoski Instytut Kultury, Ambasada Włoch

www.stefanobollani.comGaleria z koncertu Stefano Bollani Danish Trio

Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
Stefano Bollani Danish Trio (Włochy, Dania) - Festiwal Jazz na Starówce 2016
© Jazz Na Starówce
online detective game