Maciej Obara Quartet - Unloved21 lipca 2018, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
24. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
21 lipca 2018, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
Maciej Obara - saksofon altowy
Dominik Wania - fortepian
Ole Morten Vågan - kontrabas
Gard Nilssen - perkusja
Saksofonista, kompozytor, improwizator, laureat wielu nagród, w tym Fryderyka. Od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen. Najnowsza płyta zespołu, „Unloved”, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM.
"Moi przyjaciele są niesamowitymi improwizatorami. Uwielbiam ich umiejętność swobodnego poruszania się po otwartych przestrzeniach. Uwielbiam sposób, w jaki nadają kształt i kolor pomysłom, które rodzą się w mojej głowie..." - Maciej Obara
Unloved to jeden z najważniejszych albumów jazzowych roku, którym Maciej Obara, polski saksofonista altowy, debiutuje w prestiżowej, monachijskiej wytwórni ECM Records (dziewiąty autorski album w dyskografii artysty).
Maciej Obara. Znakomity saksofonista, kompozytor i improwizator, artysta, jeden z najaktywniejszych polskich muzyków europejskiej sceny jazzowej który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Już na studiach Obara zakłada autorskie trio, z udziałem Macieja Garbowskiego oraz Krzysztofa Gradziuka, z którymi koncertuje, wygrywa konkursy dla młodych zespołów oraz wydaje dwa albumy („Message from Ohayo”, „I can do it”). Mocny debiut przynosi pochlebne recenzje w polskiej branży muzycznej.
W 2008 roku saksofonista otrzymuje zaproszenie do współpracy od legendy europejskiego jazzu – Tomasza Stańki. Razem koncertują w projekcie „New Balladyna Quartet” oraz nagrywają muzykę do spektaklu „Terminal 7”. W zespole Stańki Maciej Obara poznaje muzyczną bratnią duszę - wybitnego pianistę - Dominika Wanię. Przyjaźń istotnie wpływa na dalszą drogę muzyczną obu artystów. Początkowo inspiracje saksofonisty kierują jego uwagę ku współczesnemu jazzowi ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji Obara zaprasza na trasę koncertową Antoine’a Rooneya, a następnie udaje się do Nowego Jorku by zarejestrować nowy materiał wraz z muzykami związanymi ze środowiskiem artystyczno - pedagogicznym SIM. Efektem tego wyjazdu są dwie kolejne płyty dla wydawnictwa Ars Cameralis z Katowic, które ukazały się na polskim rynku fonograficznym. Pierwsza to rejestracja sesji z udziałem saksofonisty w towarzystwie Nasheeta Waitsa, Ralpha Alessiego oraz Marka Eliasa, kolejna to owoc spotkania z Harveyem Sorgenem i Johnem Lindbergiem.
Po nowojorskich doświadczeniach Obara poszerza swój polski skład. Zaprasza do współpracy Dominika Wanię tworząc kwartet z którym wydaje piątą autorską płytę „Equilibrium”. W 2012 roku zostaje wytypowany do grona 10 muzyków ze Starego Kontynentu biorących udział w projekcie „Take Five Europe”. W kolejnych latach kwartet koncertuje w prestiżowych salach najciekawszych festiwali na świecie. Dla wytwórni ForTune wydaje trzy albumy („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”).
W 2011 r. otrzymał nominacje do Fryderyków w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, w 2014 roku został podwójnym laureatem Fryderyka. W tym roku został uhonorowany otrzymał podwójną nagrodę Fryderyka - Maciej Obara Quartet za album „Unloved oraz tytuł Artysty Roku.
Dominik Wania. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Perez’a i Jerry Bergonzi’ego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA).
Współpracuje i występuje ze znakomitościami sceny jazzowej polskiej i zagranicznej; na liście jego współpracowników są: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Marcus Miller, Joey Baron, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, Marilyn Mazur. Uczestniczy także w projektach z muzykami młodego pokolenia: Maciej Obara International Quartet, Noise Trio, New Bone. W dorobku ma nagrania dla Radia i Telewizji oraz płytowe. Koncertował w wielu krajach Europy w Azji oraz w USA.
Oprócz czynnej działalności koncertowej prowadzi także działalność dydaktyczną na stanowisku adiunkta w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz jako wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
W 2013 r. nakładem wydawnictwa ForTune, ukazał się pierwszy autorski album „Dominik Wania Trio”, prezentujący jazzowe opracowanie jednego z wybitnych dzieł fortepianowych Maurice Ravela „Miroirs”. W 2014 r. Dominik Wania został uhonorowany nagrodą TVP Kultura „Gwarancje Kultury 2014” oraz dwiema nagrodami Fryderyk 2014 w kategoriach Jazzowy Album Roku i Debiut Roku.
Ole Morten Vågan Norweski kontrabasista i kompozytor. Dyrektor artystyczny Trondheim Jazz Orchestra w latach 2017 – 2019. W roku 1999 r. stworzył jeden z najbardziej interesujących zespołów młodej generacji MOTIF z Mathiasem Eickiem. W roku 2000 prowadzony przez Vaagana zespół otrzymał nagrodę NOPA Composer Prize podczas festiwalu Moldejazz, a w roku 2001 nagrodę Young Nordic Jazzcomets na Festiwalu Jazzowym w Kopenhadze. Współpracował z takimi artystami jak: John Scofield, Erlend, Terje Rypdal, BoboStenson, Jon Christensen, Jon Fält, czy Arve Henriksen.
Gard Nilssen Jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Europie. Założyciel dwóch progresywnych projektów współczesnej scenie free-jazzowej: tria Puma, który w 2010 r. został uznany przez magazyn Downbeat i l Molde Jazz Festival za jeden z najbardziej nowoczesnych zespołów muzyki improwizowanej oraz free-jazzowo-rockowej grupy Bushman’s Revenge. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami ze świata jazzu. Na Molde Jazz Festival wystapił obok skład weszli też Arilda Andersena i Pata Metheny.
www.maciejobara.com