China Moses Group20 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

202320222021202020192018201620152014201320122011201020092008200720062005


China Moses Group

20 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


China Moses - wokal
Camilla George - saksofon
Andrew McCormack - fortepian
Marijus Aleksa - perkusja
Neil Charles - bas


Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater.  Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Już w wieku 18 lat wydała pierwszy singiel "Time".

Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to "This One’s for Dinah", hołd dla amerykańskiej wokalistki Dinah Washington wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i został okrzyknięty największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano  za jeden z lepszych jazzowych wokali kobiecych. Dzięki temu China stała się twarzą wydawnictwa Blue Note obok takiej gwiazdy, jak Norah Jones. Choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad.


Nowa gwiazda jazzu, muzyki soul i R&B, kompozytorka i autorka tekstów. Prezenterka francuskiej stacji MTV, aktorka i modelka. Córka legendarnej wokalistki jazzowej Dee Dee Bridgewater i słynnego reżysera Gilberta Moses. Po matce przejęła tembr głosu, nieprzeciętną dynamikę oraz ekspresję prezentacji. Ma na swoim koncie ma sześć albumów, ale to "This One’s for Dinah" wydany przez Blue Note Records, podbił serca publiczności i stał się największą sensacją ostatnich lat. Sprawił, że jej głos uznano za jeden z bardziej intrygujących jazzowych wokali kobiecych. Dziś jest twarzą wydawnictwa Blue Note i wymieniania jest obok takich gwiazd jak Cassandra Wilson i Norah Jones. Choć koncertuje okazjonalnie, jest atrakcją największych festiwali i prestiżowych estrad.

"... Zrodziła się nowa, wielka gwiazda soul - jazzu (...) olśniewająca, z kieliszkiem czerwonego wina, w wysokich, modnych, paryskich obcasach przejmuje estradę w jednej chwili, by wprowadzić publiczność do swojego, pięknego, jazzowego świata".The Times

"China jest u progu zdefiniowania nowego archetypu wokalu jazzowego, odrzuca to co zbędne i zabiera słuchaczy do własnego, unikalnego świata dźwięków."Andre Manoukian

China Moses Urodzona w Los Angeles w Kalifornii, wychowywała się i mieszka w Paryżu. Już w wieku 16 lat, wraz z pierwszym filmem w reżyserii Jean-Baptiste Mondinoy wydała swój pierwszy singiel "Time" z pogranicza soulu i jazzu. Kolejne albumy to: "China", "On tourne en rond" ("We Turn Around") , "Good Lovin",  "This one's for Dinah",  album "Crazy Blues" - okrzyknięty przez brytyjski magazyn "Time" jednym z najlepszych albumów 2013 roku. Ostatni album artystki "Nightintales", to 11 bluesowo-jazzowych opowieści, muzyczny kalejdoskop, łączący w sobie jazz, soul, R & B, blues i pop. Zawiera autorskie kompozycje artystki.

Jednak przełomowy album artystki to This one’s for Dinah", wydany przez Blue Note, (nowoczesna synteza bluesa, jazzu i muzyki soul) - hołd złożony jej idolce, legendarnej Dinah Washington, otworzył nowy rozdział w karierze Moses., Artystka została okrzyknięta największą sensacją ostatnich lat. "Nowa gwiazda weszła na jazzowy firmament" - czytamy na "All About Jazz".

Ogromną popularność China Moses budowała będąc prezenterka MTV i gwiazdą TV. Pojawiała się w filmach i na scenach teatralnych. W telewizji Arte prowadziła program "Soul Power" oraz "Summer of Soul". Występowała na najważniejszych estradach świata, jej utwory opanowały europejskie radiostacje.

China współtworzyła i śpiewała na pierwszym Międzynarodowym Dniu Jazzu UNESCO w Paryżu w 2012 roku i wielokrotnie występowała dla UNESCO. Kilkakrotnie dzieliła scenę ze swoją matką, Dee Dee Bridgewater, w towarzystwie orkiestr takich jak Deutsches Filmorchester Babelsberg i WDR Big Band.

Jej muzyka jest głęboko zakorzeniona w afro-amerykańskiej kulturze. Jak sama podkreśla, jest dla niej "pokarmem dla duszy". "Diva jazzu i soulu, posiada własny, unikalny styl, intrygujący głos. I jak napisał jeden z krytyków:" z mistrzowskim wyczuciem artystka czerpie z doświadczenia swych poprzedników i tworzy - wybiegając w muzyczną przyszłość znacznie dalej niż ktokolwiek inny".

www.chinamoses.com© Jazz Na Starówce
projektowanie stron www