Courtney Pine Band: House Of Legends31 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Courtney Pine Band: House Of Legends

31 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Courtney Pine - saksofon / EWI
Robbie Fordjour - perkusja
Vidal Montgomery - bass
Chris Cobbson - gitara SR
Cameron Pierre - gitara SL
Samuel Dubois - steelpans


Legenda saksofonu, multiinstrumentalista, jeden z najbardziej wpływowych i ekscytujących muzyków europejskich końca XX wieku. Wydał do tej pory 18 albumów i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w salach koncertowych i festiwalach od Fuji Rock, Montreux po Cape Town.


Jego liczne występy telewizyjne i radiowe to między innymi "Mandela Living Legend" dla BBC oraz nagrodzony przez Sony oraz "Jazz Crusade" Courtney Pine dla BBC Radio2. Za zasługi dla muzyki jazzowej, został mianowany oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego, otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Westminster oraz doktorat honoris causa Uniwersytetu w Southampton.

"Innowacyjny i ekscytujący multiinstrumentalista doprowadził całą generację muzyków do rozwinięcia ich stylów i wprowadzenia jazzu na szerokie wody"The Voice

"Było wielu pionierów wśród czarnoskórych Brytyjczyków, ludzi, którzy definiowali epokę, i torowali drogę kolejnym innowatorom a Pine z pewnością jest jednym z nich"The Voice

"Chodząca encyklopedia zaawansowanego saksofonu"The Guardian

Courtney Pine. Multinstrumentalista, saksofonista jest gigantem jazzowym. Urodzony w 1964 roku, Pine spędził młodość w Londynie, ucząc się grać na wielu instrumentach, w tym saksofonie (biegle włada tenorem, sopranem i barytonem). Rozpoczął karierę muzyczną grając reggae i funky, koncertując w 1981 roku z Clintem Eastwoodem i General Saint. W latach 80-tych był pierwszym czarnoskórym angielskim jazzmanem, którego debiutancka płyta "zaznaczyła się bardzo na scenie jazzowej.

Przez ponad dwadzieścia lat Courtney Pine nieustannie dokonuje nowych przełomów kolejnymi, wysoko ocenianymi albumami i otrzymuje wiele prestiżowych nagród. Jego debiutancki album "Modern Day Jazz Stories" był nominowany do nagrody Mercury Music Prize w 2000 roku i otrzymał nagrodę Golden Badge w 2002 roku.

Od tego czasu zdobył wiele prestiżowych nagród jak: BBC Jazz Awards, MOBO, Mercury Music Prize. Dziś jego nazwisko stale gości na liście najbardziej wpływowych czarnoskórych Brytyjczyków. Jako dwudziestoparolatek wziął udział w słynnym koncercie dedykowanym Nelsonowi Mandeli na londyńskim Wembley (1987 r.).

W latach 80-tych był jednym z pierwszych czarnych brytyjskich artystów jazzowych, którzy zrobili ważny ślad na scenie jazzowej. Jego debiutancki album "Journey To The Urge Within" znalazł się na liście 40 najlepszych albumów.

Wydał 18 albumów studyjnych i nadal koncertuje na całym świecie ze swoim nagradzanym zespołem grającym w klubach, salach koncertowych. Ma za sobą liczne występy telewizyjne i radiowe Pine’a to między innymi "Mandela Living Legend" dla BBC oraz nagrodzony przez Sony specjalistyczna audycja jazzowa - "Jazz Crusade" Courtney Pine dla BBC Radio 2.

W 2014 roku pod auspicjami UNESCO, by uczcić Międzynarodowy Dzień Jazzu, razem z Herbie Hancockiem dał koncert w Osace, który obejrzeli widzowie telewizji na całym świecie.

Na zlecenie Tate Museum w Londynie skomponował i wykonał unikalny utwór zainspirowany twórczością Henri Matisse'a, w ramach programu "Matisse Live" Tate'a emitowany w kinach w Wielkiej Brytanii. Ostatnie lata wypełniły artyście trasy koncertowe w Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie oraz koncerty podczas festiwali jazzowych w Europie.

Usłyszymy nagradzany "House of Legends" - jazzowe interpretacje utworów skomponowanych przez Pine`a. Legenda jazzu wzięła za inspirację korzenie brytyjskiej społeczności afro-karaibskiej. Pine gra funky i reggae - rytmy calypso, soca, zouk.

"Wierzę w pozwalanie muzykom na decydowanie co jest jazzem a co nie. Sam gram z głębi serca, oddaję to co mam w głowie i czego doświadczyłem, inaczej to nie ma sensu"Courtney Pine

www.courtney-pine.com© Jazz Na Starówce