Enrico Rava Special Edition - 80th Anniversary6 lipca 2019, godz. 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściGalerieOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum Festiwalu Jazz Na Starówce

202320222021202020192018201620152014201320122011201020092008200720062005


Enrico Rava Special Edition - 80th Anniversary

6 lipca 2019, godz. 19:00, Rynek Starego Miasta


Enrico Rava - trąbka, flugelhorn
Giovanni Guidi - fortepian
Francesco Bearzatti - saksofon tenorowy
Francesco Diodati - gitara
Gabriele Evangelista - kontabas
Enrico Morello - perkusja


Należy do najważniejszych twórców nowoczesnego, europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records.  Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazu jak : Gil Evans, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, Michel Petrucciani, w tym z Tomaszem Stańko. XXI wiek to dla Enrico Ravy kolejne dziesiątki świetnych albumów, koncerty, wywiady i zasłużona sława. Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy.


Jego nazwisko od lat widnieje w rankingach najlepszych światowych trębaczy. Należy do najważniejszych twórców europejskiego jazzu. Od lat jest związany z brzmieniem i projektami firmowanymi przez ECM Records.  Włoski trębacz jest jednym z słynniejszych jazzmanów starego kontynentu. Imponująca dyskografia i nagrania z tuzami jazzu jak: Gil Evans, Michel Petrucciani, John Abercrombie, Pat Metheny, Joe Lovano, Avishai Cohen, w tym z Tomaszem Stańko. XXI wiek to dla Enrico Ravy kolejne znakomite albumy, koncerty, nagrania i zasłużona sława. To szczególny rok dla artysty. Z okazji 80. rocznicy urodzin odbywa się światowa trasa koncertowa artysty. W specjalnej edycji koncertu towarzyszyć mu będzie grupa niezwykłych muzyków, z którymi współpracował w ostatnich latach: Giovanni Guidi, Gianluca Petrella, Francesco Diodati, Gabriele Evangelista, Enrico Morello.

Minęło ponad 50 lat odkąd słynny trębacz Enrico Rava pojawił się po raz pierwszy na włoskich i międzynarodowych scenach jazzowych. Swoją karierę artystyczną rozpoczyna w połowie lat 60-tych grając w zespole argentyńskiego saksofonisty Gato Barbieriego. W 1967 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie interesuje go awangarda - gra free jazz współpracując między innymi ze Stevem Lacym i Cecilem Taylorem.

W połowie lat 70. wrócił do Włoch i spędził następne dziesięciolecia, prowadząc różne grupy i produkując liczne nagrania. Jego niezwykle bogata i różnorodna dyskografia włoskiego trębacza to dziś ponad 40 albumów nagranych dla prestiżowych wytwórni płytowych Soul Note, Black Saint, Label Bleu i naturalnie ECM.

Współpracował i nagrywał z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi (wśród nich są m.in. Gil Evans, Joe Henderson, Archie Shepp, Michael Petrucciani, Pat Metheny, John Abercrombie, Richard Galliano, Charlie Mariano, Joe Lovano, Dino Saluzzi. Z upodobaniem grywa popularne włoskie piosenki, ale i repertuar operowy ("L'Opera Va", "Carmen"), nawet muzykę Michaela Jacksona ("Rava on the Dance Floor").

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, min.: European Jazz Award, Jazzpar Prize. Za zasługi dla muzyki jazzowej i jako największy muzyk Włoch, otrzymał zaszczytny Order Rycerza Sztuk Republiki Włoskiej. Przyznano mu Honorowy Doktorat od Berklee College of Music w Bostonie.

PARTNEREM koncertu jest Włoski Instytut Kultury.
Festiwal Jazz na Starówce - partner festiwalu Włoski Instytut Kultury

www.enricorava.com© Jazz Na Starówce