Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety3 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Gary Guthman Quartet & Sasha Strunin: Białoszewski Autoportrety

3 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Gary Guthman - trąbka
Sasha Strunin - wokal
Filip Wojciechowski - fortepian
Paweł Pańta - kontrabas
Cezary Konrad - perkusja


Premiera. Projekt wybitnego trębacza, kompozytora, aranżera, dyrygenta i charyzmatycznej wokalistki Sashy Strunin. Składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego - poety warszawskiego, który napisał wspomnienia z Powstania Warszawskiego. Autorem muzyki jest Gary Guthman.


Premiera. Znakomity projekt wybitnego amerykańsko-polskiego kompozytora i trębacza Gary Guthmana i charyzmatycznej wokalistki o polsko-rosyjsko-ukraińskich korzeniach Sashy Strunin. Najnowszy projekt składa się z utworów jazzowych skomponowanych do poezji Mirona Białoszewskiego - poety warszawskiego, który mówił o sobie jako "nocnym stróżu" "opisując relacje części rzeczywistości w jego wierszach. Zachwycili się twórczością Białoszewskiego, która jest surrealistycznie nierealistyczna, ale niesamowicie rytmiczna.

Gary Guthman przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami w Kanadzie i USA. Współpracował z gwiazdami jazzu i estrady, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem. Największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem projektów "A Tribute to Harry James", "The Trumpet Greats", "Swing, Swing, Swing" i "Swingmatism", które prezentuje na całym świecie.

Gary Guthman. Wybitny amerykańsko-polski trębacz, kompozytor, aranżer, orkiestrator. Laureat nagrody National Band Award. Otrzymał nagrodę krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing.

Urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. W 1970 przeniósł się do Kanady, gdzie przez 20 lat występował z najlepszymi orkiestrami, m.in. z Edmonton Symphony, Vancouver Symphony, Calgary Philharmonic, Winnipeg Symphony, Toronto Symphony. Koncertował również w USA z The Memphis Symphony, Austin Symphony, The Oregon Symphony, The Orlando Philharmonic. Chętnie współpracował z gwiazdami jazzu i piosenki, m.in. z Tonym Bennettem, Arethą Franklin, Dionne Warwick, Tomem Jonesem, Burtem Bacharachem, Paulem Anką, grupą Bee Gees.

W latach 1999-2001 był dyrektorem muzycznym Michaela Buble. Był liderem wielu zespołów jazzowych; największą popularność przyniosły mu koncerty z New Swing Orchestra i Gary Guthman Quartet. Jest autorem, wykonawcą, aranżerem i producentem projektów "A Tribute to Harry James", "The Trumpet Greats", "Swing, Swing, Swing" i "Swingmatism", które prezentuje na całym świecie.

Sasha Strunin. Wokalistka o słowiańskiej duszy, urodziła się w wielonarodowej rodzinie o artystycznych konotacjach. Jej rodzice, rosyjski baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej ukochana babcia Nelli - aktorką.

Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w 2013 r. (wydział fotografii). Już jako nastolatka występowała na wielu scenach polskich i europejskich rozwijając swoją karierę wokalną, którą wspierały przy wydawaniu kolejnych płyt firmy Universal i Sony. Premiera jej albumu "Woman In Black", wydanego nakładem Agencji Muzycznej PR miała miejsce w 2017. Zaowocowała wspaniałymi recenzjami w m.in.: Audio, JazzPress i Jazz Forum.

Program był prezentowany wielokrotnie na licznych koncertach m.in.: Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach, Manu Summer Jazz Sundays, Królewskie Arkady Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Warszawa Singera.

www.garyguthman.com www.sashastrunin.com© Jazz Na Starówce