Terje Rypdal Group: Legacy17 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Terje Rypdal Group: Legacy

17 sierpnia 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Terje Rypdal - gitara
Ståle Storløkken - organy Hammonda B3
Pål Thowsen - perkusja
Endre Hareide Hallre - kontrabas


Premiera. Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu.

Jest ikoną skandynawskiego jazzu. Dzięki współpracy z Janem Garbarkiem i  nagraniami dla ECM Records stał się "znakiem firmowym" norweskiej inwazji jazzowej.  To innowator, legenda norweskiej gitary. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania  nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new- age, rocka i muzyki klasycznej. Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków, jak Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers.

Usłyszymy nowy materiał nagrywany dla wydawnictwa ECM Records. 


Premiera. Terje Rypdal należy do najbardziej innowacyjnych i oryginalnych muzyków w historii europejskiego jazzu. Jest ikoną skandynawskiego jazzu. Nagrania dla ECM Records wspólne z Janem Garbarkiem, stały się znakiem firmowym norweskiej sceny jazzowej.  To innowator, legenda gitary. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., były najważniejszymi dokonania nordic jazzu. Dziś jego muzyka łączy elementy jazzu, fusion, new age, rocka i muzyki klasycznej. Uznawany jest za jednego z najznakomitszych europejskich kompozytorów jazzowych, który odcisnął piętno na sposobie myślenia o gitarowej kompozycji i improwizacji. Rypdal sam stał się inspiracją dla wielu muzyków, jak Bill Frisell, Jeff Beck, Andy Summers. Usłyszymy nowy materiał nagrywany dla wydawnictwa ECM Records.

Terje Rypdal. W wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i trąbce, a w wieku 12 lat gry na gitarze. Ukończył studia kompozytorskie w konserwatorium w Oslo oraz muzykologię na uniwersytecie w Oslo. W młodości zafascynowany był muzyką Jimiego Hendriksa, w późniejszym okresie - muzyką klasyczną. Jego prawdziwą pasją stała się improwizacja, której uczył się pod okiem amerykańskiego teoretyka jazzu, kompozytora i aranżera George’a Russella.

Uznanie zyskał już pod koniec lat 60-tych u boku Jana Garbarka. W latach 70. założył trio The Odyssey, które stanowiło o sile skandynawskiego jazzu. Także grupa stworzona z Miroslavem Vitousem i Jackiem DeJohnette’em była wydarzeniem artystycznym. Jego płyty, wydane przez ECM w latach 70. i 80., "Waves", "Descendre", "Rypdal/Vitous/DeJohnette To be continued", były najważniejszymi dokonania nordic jazzu.

W nagraniach jego albumów uczestniczyli wybitni muzycy jak Jan Garbarek, Bobo Stenson, Palle Mikkelborg, Ketil Bjørnstad, Miroslav Vitous, Jack DeJohnette, Niels-Henning, Ørsted Pedersen.

Otrzymał wiele prestiżowych nagród, wśród nich: Deutschen Scallplattenpreis (German Record Award) za "Odyssey", Norweskie Grammy za "If Mountains Could Sing", odznaczony Nordic Council Music Prize oraz Honorową nagroda Bena Webstera

www.allmusic.com© Jazz Na Starówce