Adam Makowicz - solo piano5 lipca 2024, godz. 20:00, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Warszawa (wstęp wolny), wstęp wolny
30. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE
5 lipca 2024, godz. 20:00, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Warszawa (wstęp wolny)
Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny wirtuoz fortepianu, rozpoznawalny na całym świecie. W dyskografii ma ponad 60 albumów solowych, grał u boku najwybitniejszych postaci światowego jazzu.
Bezpłatne wejściówki będą wydawane w kasie w dniu koncertu od godz. 19.00.
Rezerwacja wejściówek przez telefon jest niemożliwa.
Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny wirtuoz fortepianu, rozpoznawalny na całym świecie. W dyskografii ma ponad 60 albumów solowych, grał u boku najwybitniejszych postaci światowego jazzu. Solista międzynarodowych i rodzimych orkiestr, koncertujący na estradach najsłynniejszych filharmonii w USA i Europie. Gra utwory własne, kompozycje Fryderyka Chopina i przede wszystkim standardy Great American Songbook. Usłyszymy materiał jednego z najnowszych albumów mistrza, „Welcome Back, Adam!”, który jest swego rodzaju klamrą, spinającą okres 45 lat działalności artystycznej wirtuoza fortepianu.
Adam Makowicz. Mieszkający w USA od lat 70. XX wieku legendarny Adam Makowicz to kontynuator tradycji wielkich mistrzów jazzowego fortepianu. Willis Conover uznał Adama Makowicza za jednego z „10 najlepszych pianistów dzisiejszego świata”.
W połowie lat 50., dzięki audycjom radiowym Music USA – Jazz Hour Willisa Conovera, kształcony klasycznie Makowicz zafascynował się jazzem, swingowym rytmem i wolnością improwizacji, zwłaszcza w mistrzowskim wykonaniu amerykańskich pianistów, Arta Tatuma i Errolla Garnera.
W 1962 roku wspólnie z Tomaszem Stańko założył zespół Jazz Darings. Do wspólnego grania zaczęli zapraszać pianistę najwybitniejsi polscy jazzmani, w tym Andrzej Kurylewicz i Zbigniew Namysłowski, a także zespół Novi Singers. W 1970 roku rozpoczął współpracę z Michałem Urbaniakiem i jego supergrupą nowego stylu fusion. Był to niezwykle intensywny okres wielomiesięcznych tras i nagrywania kolejnych płyt, m.in. Michał Urbaniak’sGroup (1971), Inactin (1971) czy Super Constellation (1973).
W 1972 roku Makowicz wziął udział w nagraniu albumu Newborn Light Urszuli Dudziak (pięć gwiazdek w magazynie „DownBeat”!). W serii Polish Jazz w 1973 roku ukazała się jego płyta w duecie z Czesławem Bartkowskim – Unit. W latach 1973-1976 pianista ponownie zaczął współpracować z Tomaszem Stańko, efektem była m.in. płyta Tomasz Stańko & Adam Makowicz Unit (1975).
W 1977 roku, dzięki rekomendacji Benny'ego Goodmana i Willisa Conovera, amerykański producent John Hammond zaprosił pianistę na 10-tygodniowe tournée po Stanach Zjednoczonych. Podpisał także swój pierwszy kontrakt z Columbia Records. W tym czasie Makowicz powrócił do „czystego dźwięku” klasycznego fortepianu akustycznego. W 1977 roku zagrał solo w nowojorskiej Carnegie Hall na koncercie dedykowanym pamięci Errolla Garnera, obok takich legend jak Teddy Wilson, George Shearing czy Earl Hines. Nieprawdopodobna technika pianistyczna – zwłaszcza lewej ręki, fantastyczna wirtuozeria i do tego znakomity kontakt z publicznością otworzyły przed nim rynek amerykański. W 1978 roku przyjechał ponownie do Nowego Jorku, tym razem na półroczny kontrakt. Manhattan stał się jednak na wiele lat jego stałym domem.
Makowicz nagrał na obczyźnie kilkadziesiąt płyt, m.in. The Name Is Makowicz (1983), Adam Makowicz Plays Irving Berlin (1992), Adam Makowicz At Maybeck (1993), Adam Makowicz – George Mraz (1994), Tribute To Art Tatum (1997), Reflections On Chopin (2000), Adam Makowicz Plays Duke Ellington (2000), Songs for Manhattan (2003).
Występował w słynnych amerykańskich klubach jazzowych oraz najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Dzielił scenę z największymi muzykami jak: Sarah Vaughan, Teddy Wilson, George Shearing, Benny Goodman, Herbie Hancock, Phil Woods, Freddie Hubbard, George Mraz, Al Foster, Charlie Haden, Buster Williams.
Był wielokrotnym solistą światowych orkiestr i zespołów kameralnych, m.in. National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Chester String Quartet czy Amici String Quartet.
Otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, wśród nich między innymi - Komandorski Krzyż Zasługi, za zasługi w propagowaniu polskiej sztuki na świecie - Złoty Krzyżem “Gloria Artis”. Znalazł się w gronie najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych, a za zasługi w szerzeniu kultury polskiej za granicą został uhonorowany tzw.„Polonijnym Oscarem”. W 2021 został laureatem nagrody Złotego Fryderyka za całokształt twórczości, a w 2022 Akademia Sztuki w Szczecinie nadała mu tytuł „doktora honoris causa”.
W 2023 miały miejsce premiery dwóch najnowszych płyt artysty: „Welcome Back, Adam” nagranej dla firmy ForTune i „Blue Sapphires” dla firmy AC Records.
adammakowicz.pl
Wstęp na koncert jest bezpłatny.
5 lipca 2024, godz. 20:00, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Warszawa (wstęp wolny)
Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny wirtuoz fortepianu, rozpoznawalny na całym świecie. W dyskografii ma ponad 60 albumów solowych, grał u boku najwybitniejszych postaci światowego jazzu.
6 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Sextet Napiórkowskiego to jeden z większych projektów, skupiających gwiazdy polskiej sceny jazzowej i zespół osobowości, który śmiało można określić mianem „Polish All Stars”.
13 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Objawienie jazzowej pianistyki ostatnich lat, pianista, kompozytor, aranżer, pięciokrotnie nominowany do nagrody GRAMMY.
20 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych i laureatka najważniejszych nagród w świecie muzycznym.
27 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Lider od wielu lat plasuje się w czołówce polskich saksofonistów jazzowych, wieloletni muzyk jednego z najlepszych zespołów elektrycznych w Polsce, Walk Away.
3 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Nahorny Trio Ballad Book – Okruchy dzieciństwa, to niezwykle osobista egzemplifikacja twórczości Włodzimierza Nahornego – mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.
10 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Utytułowany amerykański pianista i kompozytor, jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej.
17 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie.
24 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Lider zespołu jest jednym z najbardziej znanych i cenionych austriackich gitarzystów jazzowych młodego pokolenia. Jego wielogatunkowa twórczość, przyniosła mu występy w całej Europie.
31 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa
Wybitny pianista, kompozytor, aranżer jazzowy, zaliczany do światowej czołówki, według New York Village Voice jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie.