The Mark Whitfield Organ Quartet6 lipca 2024, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa, wstęp wolny
30. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyArchiwumKontaktEnglish

The Mark Whitfield Organ Quartet

6 lipca 2024, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa


Mark Whitfield - gitara
Jesse van Ruller - gitara
Alberto Marsico - organy
Mourad Benhammou - instrumenty perkusyjne


Zdobywca nagrody GRAMMY, amerykański wirtuoz gitary, uznany kompozytor, aranżer, znany na świecie z nagrań dla znaczących wytwórni.


Zdobywca nagrody GRAMMY, amerykański wirtuoz gitary, uznany kompozytor, aranżer. Znany na świecie z nagrań dla znaczących wytwórni Verve i Warner Bros, oraz z koncertów i nagrań z legendami jazzu jak: Ray Charles, McCoy Tyner, Art Blakey, Quincy Jones, Ray Charles, Burt Bacharach, Herbie Hancock. Niezwykłą wirtuozerią Whitfielda krytyka przyrównuje go do takich mistrzów jak: George Benson, Wes Montgomery i Kenny Burrell.

Mark Whitfield. Światowej sławy amerykański gitarzysta jazzowy. Ukończył prestiżową Berklee College of Music w Bostonie (w 1987r.), gdzie studiował także kompozycję i aranżację. Wkrótce potem wrócił do rodzinnego Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę jako jazzman. Był zapraszany do współpracy z legendarnymi artystami jak: Dizzy Gillespie, Art Blakey, Quincy Jones, Ray Charles, Herbie Hancock, Carmen McRae, Gladys Knight, Burt Bacharach, Quincy Jones,Jimmy Smith, Clark Terry, Shirley Horn, Wynton i Branford Marsalis, Joe Williams, oraz George Benson, jego wielki mentor.

W 1990 wytwórnia Warner Bros. wydała jego debiutancki album „The Marksman”, co zapoczątkowało karierę nagraniową, która zaowocowała łącznie 14 nagraniami solowymi i niezliczoną ilością wspólnych wysiłków z niektórymi z najważniejszych artystów ostatnich lat; Sting, John Mayer, Chaka Khan, Jill Scott, Diana Krall, Christian McBride, Chris Botti, Roy Hargrove i Nicholas Payton.

Po drodze Jego zespół „Whitfield Family Band” stworzył zupełnie nowy projekt nagraniowy, zdobywając listy jazzowych przebojów radiowych.

Nagranie „For Jimmy, Wes and Oliver” autorstwa Christian McBride Big Band z udziałem Marka Whitfielda i Joeya Defrancesco otrzymało nagrodę GRAMMY 2022 w kategorii „Najlepszy duży zespół jazzowy”! Ta muzyczna współpraca pomiędzy Whitfieldem i McBride, rozpoczęła się ponad 30 lat temu, kiedy obaj byli członkami Jazz Futures, All-Star Jazz Band, który zapoczątkował także karierę zmarłego Roya Hargrove’a.

Muzyka Marka trafiła także do telewizji i filmu. Obejmują dwanaście odcinków serialu telewizyjnego ABC "Moon Over Miami", występ z Wyntonem Marsalisem na ścieżce dźwiękowej do filmu "Tune In Tomorrow" z Peterem Falkiem w roli głównej oraz serialu "Shannon's Deal" telewizji NBC, w którym wystąpił epizodycznie z Harrym Belafonte i Jennifer Jason Leigh w filmie Roberta Altmana "Kansas City" oraz z Terencem Blanchardem na ścieżce dźwiękowej do filmu HBO "The Soul of the Game".

Mark jest autorem wielu nagrań płytowych, które ukazały się nakładem Verve Records i Warner Bros. Pozostaje niezwykle aktywny jako wykonawca, artysta nagrywający, sideman, oraz ceniony kompozytor, aranżer i producent.

markwhitfield.com

Jesse van Ruller. Jest jednym z czołowych muzyków holenderskiej sceny, znany jest jako jeden z najlepszych współczesnych gitarzystów jazzowych.

Jego kariera tego gitarzysty nabrała rozpędu w roku 1995, po wygraniu prestiżowego Konkursu im. Theloniousa Monka w Waszyngtonie. Jury w składzie: Pat Metheny, John Scofield, Jim Hall, Pat Martino i Mark Whitfield byli zdania, że Jesse to jeden z najbardziej obiecujących talentów swoich czasów.

Ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium w niderlandzkim Hilversum. Był kilkakrotnie nominowany do nagród Dutch Bird i Edison Awards. Wydał 11 albumów jako lider lub muzyk towarzyszący.

Od tego czasu grał z tuzami światowego jazzu i zespołami jak: George Duke, McCoy Tyner, Pat Metheny, Mike Stern, Tom Harrell, Toots Thielemans, Roy Hargrove Quintet, Christian McBride, Seamus Blake, oraz z prestiżowymi zespołami : Metropole Orkestr, WDR Big Band, Birmingham Symphony Orchestra i Berliner Philharmoniker.Program festiwalu

Adam Makowicz - Jazz Na Starówce 2024

Adam Makowicz

5 lipca 2024, godz. 20:00, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, Warszawa (wstęp wolny)


Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny wirtuoz fortepianu, rozpoznawalny na całym świecie. W dyskografii ma ponad 60 albumów solowych, grał u boku najwybitniejszych postaci światowego jazzu.


The Mark Whitfield Organ Quartet - Jazz Na Starówce 2024

The Mark Whitfield Organ Quartet

6 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Zdobywca nagrody GRAMMY, amerykański wirtuoz gitary, uznany kompozytor, aranżer, znany na świecie z nagrań dla znaczących wytwórni.


Christian Sands Trio - Jazz Na Starówce 2024

Christian Sands Trio

13 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Objawienie jazzowej pianistyki ostatnich lat, pianista, kompozytor, aranżer, pięciokrotnie nominowany do nagrody GRAMMY.


Aga Zaryan Quintet - Jazz Na Starówce 2024

Aga Zaryan Quintet

20 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych i laureatka najważniejszych nagród w świecie muzycznym.


Adam Wendt Quartet The Choice - Jazz Na Starówce 2024

Adam Wendt Quartet The Choice

27 lipca 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Lider od wielu lat plasuje się w czołówce polskich saksofonistów jazzowych, wieloletni muzyk jednego z najlepszych zespołów elektrycznych w Polsce, Walk Away.


Nahorny Trio / Schmidt / Bogdanowicz / Biskupski - Jazz Na Starówce 2024

Nahorny Trio / Schmidt / Bogdanowicz / Biskupski

3 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Nahorny Trio Ballad Book – Okruchy dzieciństwa, to niezwykle osobista egzemplifikacja twórczości Włodzimierza Nahornego – mistrza liryki, która w balladach właśnie znajduje swe najpiękniejsze wcielenie.


Emmet Cohen Trio - Jazz Na Starówce 2024

Emmet Cohen Trio

10 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Utytułowany amerykański pianista i kompozytor, jest jedną z najważniejszych postaci artystycznych swojego pokolenia nowojorskiej sceny jazzowej. 


Fabrizio Bosso Quartet - Jazz Na Starówce 2024

Fabrizio Bosso Quartet

17 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Filar włoskiego jazzu, należy do grona najlepszych włoskich trębaczy o międzynarodowej renomie.


John Arman Organ Trio - Jazz Na Starówce 2024

John Arman Organ Trio

24 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Lider zespołu jest jednym z najbardziej znanych i cenionych austriackich gitarzystów jazzowych młodego pokolenia.  Jego wielogatunkowa twórczość, przyniosła mu występy w całej Europie.


Adzik Sendecki Quartet & Ken Norris - Jazz Na Starówce 2024

Adzik Sendecki Quartet & Ken Norris

31 sierpnia 2024, godzina 19:00
Rynek Starego Miasta, Warszawa


Wybitny pianista, kompozytor, aranżer jazzowy, zaliczany do światowej czołówki, według New York Village Voice jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie.


© Jazz Na Starówce