23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2006

Krzesimir Dębski & Jarek Śmietana Group

15 lipca 2006, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Krzesimir Dębski - skrzypce
Jarek Śmietana - gitara elektryczna
Ed Schuller - kontrabas (USA)
Adam Czerwiński - perkusja

Wydarzenie. Polish Stars w specjalnym projekcie z gwiazdą amerykańskiego kontrabasu.

Krzesimir Dębski
Wybitny kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent. Od 1980 lider legendarnego zespołu jazzowego STRING CONNECTION. Sukcesem String Connection rozpoczęła się jazzowa kariera artysty znaczona nagrodami i uznaniem na krajowych i światowych estradach. Dużo koncertował i nagrywał jako solista. Pojawiał się w zespołach Tony ego Lakatosa, Johna Blake, Charlesa Tollivera. Jako aranżer i dyrygent opracował repertuar recitali autorskich koncertów Adama Makowicza (I.Berlin, C.Porter, G.Gershwin).

Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników Jazz Forum dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). W ankiecie prestiżowego magazynu "Down Beat" znalazł się wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata (1985). W 1988 zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award". W 1998 w USA otrzymał nominację do "Emmy Award" za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki "Maszyna Zmian".

Krzesimir Dębski nagrał ponad 20 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Od 1986 ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 40 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest wziętym autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną i eksperymentalną. Ostatnio pisał muzykę do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury. Komponuje również dla wytwórni w Hollywood.

Jarek Śmietana
Jeden z najlepszych europejskich gitarzystów. Jeden z najważniejszych muzyków polskiej sceny jazzowej. Niekwestionowana gwiazda polskiej gitary. Wielokrotny zwycięzca niemal wszystkich branżowych ankiet w tej kategorii. Za oceanem ceniony sideman. O artyście przeczytać można w światowych encyklopediach. Ma na koncie ponad 200 własnych kompozycji, blisko 30 płyt w roli lidera i najrozmaitsze składy pod własnym nazwiskiem, oraz międzynarodowe przedsięwzięcia ze sławami światowego jazzu.

Na scenie zawodowej karierę rozpoczął z zespołem Dżamble. Na początku lat 70 założył czołowy zespół polskiego fusion EXTRA BALL, z którym związany był przez 10 lat jako instrumentalista, kompozytor i aranżer. Lider zespołów Sounds, Symphonic Orchestra, Polish Jazz Stars. Artysta grał w najróżniejszych projektach. Od duetów ze Zbigniewem Namysłowskim, Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, po wielką orkiestrę Symphonic Orchestra oraz Sound , których był założycielem i liderem.

Wizerunek artysty dopełniają międzynarodowe projekty z takimi sławami jazzu jak m.in.: Art Farmer, Eddie Henderson, Joe Zawinul, John Abercrombie, Mike Stern, John Scofield, Adam Holzman, Michael Franks, Michel Petruciani.

Ed Schuller
Ed Schuller wybitny wirtuoz kontrabasu, kompozytor, pedagog. Pochodzi z Nowego Jorku i jest synem znanego kompozytora i dyrygenta Guntera Schullera. Absolwent Konserwatorium New England i Boston Symphony. W 1975 roku w wieku 20-tu lat rozpoczął pierwsze tournee po USA z grupą gitarzysty Pat Martino. W latach 80-tych grywał z Bill Frisell, Lee Konitz, Mal Waldron, Joe Lovano Jim Pepper.

Ostatnia dekada to wspólne występy i nagrania z takimi muzykami jak: Branford Marsalis, Joe Lovano, Mal Waldron, Steve Lacy, Joe Manieri, Joe Lovano i Jeff "Tain" Watts. Jest autorem ok. 50 kompozycji dla różnych zespołów. Cenionym pedagog. Uczestniczy w wielu warsztatach muzycznych na całym świecie.

Adam Czerwieński
Znany perkusista. Długoletni współpracownik Jarka Śmietany. Współpracował i nagrywał z wieloma gwiazdami takimi jak: Art. Farmer, Larry Goldins, Eddie Henderson, Gary Bartz. Jako sideman nagrał ponad 30 płyt. Ma za sobą nagrania dla radia, telewizji i teatru.

15 lipca

Wydarzenie! Polish Stars w specjalnym projekcie z gwiazdą amerykańskiego kontrabasu.

© Festiwal Jazz na Starówce