23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2006

The Quartet

22 lipca 2006, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Tomasz Szukalski - saksofon
Sławomir Kulpowicz - fortepian
Pawel Jarzębski - kontrabas
Janusz Stefański - perkusja

Legendarna grupa jazzowa w oryginalnym składzie.

The Quartet jako pierwsza polska formacja wystąpiła w legendarnym klubie VILLAGE VANGAUARD w Nowym Jorku. Pod koniec lat 80 tych, zespół występował na wszystkich najważniejszych scenach Europy. Choć funkcjonował jedynie przez dwa lata, stał się jedną z najważniejszych formacji polskiego jazzu. Każdy z członków zespołu, to wielka artystyczna osobowość. Autorski zespół THE QUARTET powstał w 1977 roku. Zespół i jego muzyczne propozycje, to typowy zespół bez lidera, złożony z wybitnych indywidualności. Repertuar kwartetu to głównie kompozycje Kulpowicza i Szukalskiego, inspirowane muzyką McCoy Tynera, Sonny Rollinsa, Johna Coltrane'a i tradycją modern jazzu lat 60-tych.

TOMASZ SZUKALSKI
Wybitny muzyk jazzowy, mistrz saksofonu tenorowego. Występował w zespołach Janusza Muniaka, Włodzimierza Nahornego. Znacząca dla artysty była współpraca ze Zbigniewem Namysłowskim. Razem dokonali wielu legendarnych i znaczących nagrań, jak: "Winobranie", "Kuyaviak Goes Funky". Po okresie straigiht - ahead jazzu, sukcesach z zespołami Tomasza Stańki, Zbigniewa Namysłowskiego, koncertował z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Współtworzył legendarny The Quartet. Tworzył Trio z Wojciechem Karolakiem, Czesławem Bartkowskim. Ich album "The Killers" został uznany przez krytykę, za najciekawszą polską płytę jazzową lat 80 tych. W 1985 r założył kolejny kwartet /Jagodzinski, Cudzich, Biskupski/, a rok później duet z Januszem Szprotem. Współpracował ze Stanisławem Soyką, Tadeuszem Nalepą, Józefem Skrzekiem i grupą SBB. Od 1990 r gra w duecie z Arturem Dutkiewiczem.

SŁAWOMIR KULPOWICZ
Wybitny pianista, kompozytor, producent. Już w wieku 5 lat zaczął muzykować, pokazując talent do kompozycji i improwizacji. Studiował muzykę klasyczną i jazz. Fascynacja jazzem i muzyką Johna i Alice Coltrane zaowocowała pracą dyplomową o sztuce Coltrane'a. Współpracował z zespołem Jazz Carriers, kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, współtworzył legendarny The Quartet. W latach 80 eksperymentował tworząc różnorodne konstelacje muzyków pod nazwą In-Formation. Są to m.in.: różnorodne kwartety z Krzesimirem Dębskim, Jarkiem Śmietaną po sextety z Andrzejem Olejniczakiem.

Zespoły In Formation dokonały wielu nagrań dla Polskiego Radia i firm płytowych. Artysta współpracował przez 2 lata z Tomaszem Stańko, z którym koncertował w Europie. Od 1976 roku prezentował swoje solowe recitale w Europie, Indiach. Trzykrotnie został uhonorowany występami na prestiżowym "John Coltrane Festival" w Los Angeles. Został zaproszony do nagrania programów telewizyjnych dla telewizji wiedeńskiej i europejskiego kanału - 3 Sat.

Zafascynowany muzyką etniczną wysp Bali, Hinduską, Afrykańską i Bliskiego Wschodu. Od ponad 30 lat odbywa podróże artystyczne i duchowe, od Kalkuty po Los Angeles. Jest cenionym kompozytorem muzyki baletowej, teatralnej. Od połowy lat 80 tych jest także cenionym producentem muzycznym.

PAWEŁ JARZĘBSKI
Mistrz kontrabasu. Pedagog. Pierwszym znaczącym występem artysty był koncert w warszawskiej filharmonii z Wandą Warską, Włodzimierzem Nahornym i Andrzejem Dąbrowskim. W 1970 r został członkiem Michał Urbaniak Group. Z zespołem wystąpił na prestiżowych Montreal Jazz Festiwal (1971 r.) oraz na Newport Jazz Festiwal (1974).

Był członkiem zespołu Zbigniewa Namysłowskiego. Współpracował ze Radiowym Studiem Jazzowym, zespołami Novi Singers, Włodzimierza Nahornego. W 1978 r został członkiem legendarnego The Quartet. Od 1983 r rozpoczął karierę na chicagowskiej scenie jazzowej. Występował z tej miary artystami jak: T. Ponce, S. Holman, R. Jones, Ira Sulivan. Obecnie mieszka w Szwajcarii, gdzie wykłada muzykę.

JANUSZ STEFAŃSKI
Wybitny perkusista. Ceniony pedagog. Rozpoczął działalność od muzyki klasycznej jako solista zespołu MW- 2, z którym koncertował na festiwalu Warszawska Jesień 68 i 73. W latach 1965-1973 grał z zespołami: Zbigniewa Seiferta, Tomasza Stańko, Michała Urbaniaka, Mieczysława Kosza, Novi Singers, Studiem Jazzowym Polskiego Radia Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Gustav Brom Big Band - Brno. W 1978 - 1980 r współtworzył legendarny The Quartet. W 1981 r wyjechał z Polski i rozpoczął karierę w Europie. Odbył tourne z Vienna Art. Orchestra, współpracował z Wolfgang Lackerschmid- Mallet Connection, Emil Mangelsdorff Quartet, Carlos Ward Quartet feat. Miroslav Vitous. Tworzył Stefanski Project /T.Stańko, Ch.Lauer, W.Sendecki, M.Vitous/.

W trakcie prawie 40 letniej działalności wystąpił na przeszło 100 międzynarodowych festiwalach, nagrał ponad 50 płyt, napisał muzykę do trzech filmów dla niemieckiej telewizji. Artysta mieszka we Frankfurcie nad Menem. Ministerstwo Kultury przyznało mu prestiżową nagrodę "Hessischer Jazzpreis 2003".

22 lipca

Legendarna grupa jazzowa w oryginalnym składzie.

© Festiwal Jazz na Starówce