23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2006

Richard Galliano Quartet

29 lipca 2006, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Richard Galliano - akordeon
Alexis Cardenas - skrzypce
Philippe Aerts - kontrabas
Rafael Meijaias - perkusja

Wydarzenie! Jeden najwybitniejszych europejskich twórców, wirtuoz akordeonu, mistrz "new tango musette" w premierowym projekcie "Tangaria Quartet".

Francuski multiinstrumentalista należy do grona najwybitniejszych europejskich twórców, dla których jazz, muzyka klasyczna, przeboje muzyki rozrywkowej i etnicznej stanowią jednakowe i ważne źródła inspiracji. Wybitny akordeonista i niedościgniony interpretator muzyki Astora Piazzoli. Właśnie dla muzyki Galliano krytycy i słuchacze rozkochali się w nowym, charakterystycznym brzmieniu określanym odtąd jako "new tango musette".

Już jako 12-letni akordeonista wygrał prestiżowy, międzynarodowy konkurs w Cannes, by natychmiast stać się wirtuozem, o którego względy zabiegać poczęły prestiżowe estrady muzyczne. Pojawiał się na paryskich recitalach Juliette Greco, Yvesa Montanda i Claude'a Nougaro. Koncertował z Chetem Bakerem, Philippe'em Catherine'em oraz Ronem Carterem.

Przełomowym momentem w muzyce i karierze francuskiego akordeonisty były koncerty z argentyńskim kompozytorem i bandeonistą Astorem Piazzollą. To właśnie Piazzola nauczył Galliano innego traktowania rytmu, harmonii oraz melodii. Muzyka Piazzolli, melodyjne, folkowo-jazzowe "nuevo tango" stało się dla Galliano ważną inspiracją. Jego "tango mussette" zaczęło łączyć jazzową improwizację Jarretta, Parkera i Coltrane'a z impresjami Ravela i Debussy'ego. To właśnie nagrania "jazzującego tanga" przyniosły Galliano największy sukces i uznanie. W europejskich i amerykańskich ankietach krytyków. Galliano uchodzi za najwybitniejszego interpretatora muzyki Astora Piazzolli. Koncertuje zarówno w prestiżowych salach Europy, filharmoniach, ale także w klubach jazzowych. Jest ozdobą najważniejszych festiwali na świecie.

W 1982 r. Richard Galliano otrzymał "Django Reinhardt Prix", jedno z najważniejszych wyróżnień francuskiej Academie du Jazz (wcześniej laureatami tej nagrody zostali m.in. pianista Michel Petrucciani oraz skrzypek Stéphane Grappelli).

Wśród jego autorskich płyt, które zyskały wspaniałe recenzje, znalazły się także albumy zrealizowane wspólnie z: Tootsem Thielemansem ("Laurita"), z wirtuozami sytnezatorów: Herbiem Hancockiem i Joem Zawinulem, operowy projekt z Enrico Ravą ("L'Opera Va"), koncerty z Michelem Petruccianim i Stéphane'em Grappellim oraz album "New York Tango" zrealizowany z gitarzystą Birellim Lagrene'em.

Więcej na > www.richardgalliano.com

29 lipca

Wydarzenie!
Jeden z najwybitniejszych europejskich twórców, wirtuoz akordeonu, mistrz "new tango mussette" w premierowym projekcie "Tangaria Quartet."

© Festiwal Jazz na Starówce