23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2007

Tomasz Stańko Band

4 sierpnia 2007, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Tomasz Stańko - trąbka
Alexi Tuomarila - fortepian
Anders Jormin - kontrabas
Markku Ounaskari - perkusja

Wydarzenie! Światowa gwiazda jazzowej trąbki w specjalnym koncercie "63 Rocznica - 63 Wolności" poświęconym 63 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych na świecie.
"The NewYorker"

Trębacz wolności - ducha, myśli i jazzu.
"The New York Times"

Tomasz Stańko, międzynarodowej sławy artysta jazzowy, trębacz i kompozytor.

Niepowtarzalne dźwięki jego trąbki brzmią w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie. Jego muzykę wydaje prestiżowa wytwórnia ECM, a albumy, "Litania","From The Green Hill", Soul of Things", "Suspended Night" "Lontano" są wydarzeniami międzynarodowej sceny jazzowej. Muzyka Tomasza Stańko została uhonorowana licznymi nagrodami, m.in. Europejską Nagrodą Jazzową w 2002, dwukrotnie - Australian Bell Award (Najlepszy Album Jazzowy) na Melbourne Jazz Awards za albumy "Soul of Things" i "Suspended Night".

W 2005 roku, w corocznej ankiecie krytyków, prestiżowy amerykański magazyn Down Beat okrzyknął Stańko 6 trąbką świata, i uhonorował go jeszcze w pięciu innych kategoriach.

Tomasz Stańko - uhonorowany został odznaczeniem Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski za całokształt twórczości i złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Miał 20 lat i dyplom krakowskiej Akademii Muzycznej, kiedy w roku 1962 utworzył swój pierwszy zespół, Jazz Darings, z pianistą Adamem Makowiczem. Grupę tę, czerpiącą inspirację z wczesnych nagrań Ornette Colemana oraz innowacji Coltrane?a, Milesa Davisa i George?a Russella, historycy muzyki często przywołują jako pierwszy europejski zespół free jazzowy. Rok później otrzymuje zaproszenie do kwintetu Krzysztofa Komedy. Stańko przyznaje, że - jeśli chodzi o kierunek późniejszego rozwoju jego muzyki i jego własny styl kompozytorski - wiele zawdzięcza Komedzie. Stańko grał z Komedą pięć lat, wystąpił na jedenastu albumach, nagrywał większość tego, co Komeda skomponował i zrealizował w Polsce dla filmu.

Po wyjeździe Komedy do USA Stańko powraca jako lider, w 1967 r. własnego kwartetu ( J.Muniak, B.Suchanek , J.Stefański) a rok później, razem ze Zbigniewem Seifertem- słynnego Kwintetu. W Polsce cieszył się kultową sławą ikony hip-kultury, od fenomenalnego międzynarodowego debiutu na Berliner Jazztage?70 znano go także w Niemczech i reszcie Europie. Nagrał trzy płyty, w Polsce "Music for K" (1970), i w Niemczech "Jazz message from Poland" (1972), "Purple Sun" (1973).

W roku 1970 Stańko dołączył do Globe Unity Orchestra Alexandra Schlippenbacha, czym nawiązał kontakt z wszystkimi najważniejszymi postaciami europejskiej awangardowej sceny jazzowej, a także utworzył kwintet ze skrzypkiem i saksofonistą Zbigniewem Seifertem. Rok później współpracował z Krzysztofem Pendereckim i Donem Cherrym. Jednak najważniejsza w latach 1970-tych była współpraca z fińskim perkusistą Edwardem Vesalą, seria płyt ich kwartetu wyznaczyła nowe kierunki freejazzowej ballady.

W latach 1980-tych Tomasz Stańko praktykował wiele różnych sposobów improwizacji. Podróżował z Vesalą do Indii i nagrał album solo w Taj Mahal; także z Vesalą zderzył się z Chico Freemanem i Howardem Johnsonem w Nowym Jorku. Sporo pracował z Cecilem Taylorem , prowadził kilka własnych grup, takich jak COCX, Freelectronic, wyprzedająca swoje czasy eksploracją elektroakustycznych efektów. Album "Bluish", nagrany w trio z Arildem Andersenem i Jonem Christensenem poprzedził powrót do ECM.

W swej artystycznej karierze artysta stworzył wiele niepowtarzalnych kreacji, przykuwając uwagę, nawet jazzowych laików swym osobistym, elektryzującym klimatem, i charakterystycznym dla niego, magicznym, rozpoznawalnym brzmieniem trąbki. Jego liczne nagrania dla prestiżowych oficyn wydawniczych, zwłaszcza dla monachijskiego ECM, liczne prestiżowe, międzynarodowe nagrody, świadczą o roli, jaką Stańko odgrywa we współczesnym świecie.

Więcej na > http://www.tomaszstanko.com/

© Festiwal Jazz na Starówce