23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2008

Chico Freeman & Barbara Dennerlein Group

9 sierpnia 2008, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Chico Freeman - saksofon tenorowy, sopranowy
Barbara Dennerlein - organy Hammonda
Guido May - perkusja

Jazz Top. Legenda amerykańskiego saksofonu, artysta zwišzany z AACM i tradycjš "black jazzu" oraz współczesna mistrzyni organów Hammonda.

Chico Freeman
Legendarny amerykański saksofonista. Wybitny instrumentalista wywodzi się z chicagowskiej sceny AACM (Lester Bowie, Anthony Braxton, David Murray) związanej z tradycjami "new black music". Wszechstronny artysta o imponującej karierze artystycznej. W latach 70 występował z Elvinem Jonesem, Sun Ra. Koncertował jako lider własnej grupy. Jego płyta z 1979 r "Spirit Sensitive" należy do najlepszego zbioru ballad nagranego przez współczesnego tenorzystę. Ma za sobą koncerty z tuzami jazzu jak Dizzy Gllespie, Charles Mingus, Wyton Marsalis, zespołami tej miary, co The Temptations, Earth Wind & Fire, Tito Puente, Machito, Irakere.

Zaczynał od gry na trąbce, podczas studiów na uniwersytecie przerzucił się na saksofon tenorowy, na którym grał także jego ojciec, Von Freeman. Po studiach (pedagogika muzyczna) Freeman grywał w zespołach rhtm and bluesowych; później całkowicie zmienił zainteresowania: przystał do Association for Advancement of Creative Musicians i współpracował m.in. z szefem stowarzyszenia, Muhalem Richardem Abramsem. Od połowy do końca lat 70. występował z takimi znakomitościami, jak Elvin Jones, Sun Ra i Don Pullen. W początkach lat 80. nagrał z ojcem dwa albumy "Fathers And Sons". W końcu lat 80. Freeman większość czasu poświęcał na występy ze swoim zespołem fusion Brainstorm. Koncertował jako lider własnej grupy oraz z Wyntonem Marsalisem, Cecilem McBee, Jackiem DeJohnette'em. W stylu Freemana interesująco splata się tradycja postcoltrane'owska z ekspresją rhytm and bluesa. Pochodząca z 1979 r. płyta "Freemana Spirit Sensitive" należy do najlepszego zbioru ballad nagranych przez współczesnego tenorzystę. Artysta jest członkiem (obok m.in. Lestera Bowiego, Dona Moye, Kirka Lightseya i Arthura Blythe'a) grupy The Leaders, kultywującej tradycję black jazzu AACM.

Barbara Dennerlein
Status gwiazdy potwierdzają jej prestiżowe nagrody i nagrania. W dorocznych ankietach branżowego pisma muzycznego Down Beat jej nazwisko pojawia się obok takich gwiazd jak zmarły gigant Organów Hammonda Jimmy Smith czy Joey DeFranco. Jej dokonania fonograficzne, znakomite płyty "Straight Ahead", "Hot Suff", "That?s Me" oraz kontrakt z prestiżową wytwórnią Verte, potwierdzają jej wysoka pozycję. Artystka w swojej muzyce łączy tradycje wypracowane przez Jimmy Smitha z nowoczesnością, kreowanie brzmienia przy pomocy technologii Midi.

© Festiwal Jazz na Starówce