23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2011

Tord Gustavsen Ensamble

2 lipca 2011, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Tord Gustavsen - fortepian
Mats Eilertsen - kontrabas
Jarle Vespestad - perkusja

Wydarzenie. Festiwal zainauguruje norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej kreatywnych i nowatorskich pianistów europejskich. Należy do najciekawszych osobowości muzycznych skandynawskiej i europejskiej sceny jazzowej, jego gra jest kwintesencją europejskiej muzyki jazzowej.

"Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckimi nastrojami i lirycznym pięknem wywiera niezwykle intrygujący wpływ na dzisiejszą scenę muzyczną".

"Skandynawski mistrz minimalizmu potrafi wydobyć subtelne piękno z kołysanek, pieśni i ballad." - Jan Bungey, Times Online, Wielka Brytania

"Niesamowita głębia emocji... subtelny groove " niezapomniana muzyka o godnym podkreślenia uroku". - Ian Patterson, All About Jazz

"Połączenie kontemplacyjnej, subtelnej gry i mistycznej poezji jest cichym ale niezwykle silnym antidotum na nudę dla wszystkich zmęczonych starym brzmieniem muzykic jazzowej. "." - Brad Walseth, JazzChicago

"Płyta tylko potwierdza i wzmacnia pozycję Torda w świecia jazzu". ... - Lara Bellini, BBC Music

Tord Gustavsen. Norweski pianista, erudyta i introwertyk, absolwent Konserwatorium w Trondheim oraz teorii jazzu na Uniwersytecie w Oslo studiował także psychologię, która jest przedmiotem jego zainteresowań. (Napisał tezy nt. paradoksów rysunków improwizacji i nt. dialektycznej teorii psychologicznej Helm Stierlina i Anne-LiseLovlie Schibbye).

Jego dokonania spotkały sie z aplauzem krytyków na całym świecie. Ostatni krążek zdobył Norweską Nagrodę Grammy oraz NOPAs Music Prize Award 2010. Od kilku lat jest także ważną osobowością skandynawskiej i norweskiej sceny muzycznej. Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery ten 40-letni dziś twórca współpracował z najlepszymi muzycy norweskimi, między innymi: z Silje Nergaard, Siri Gjare, Kristin Asbjornsen, Tore Brunborgiem czy Matsem Eilertsenem. Brał udział w nagraniach innych artystów, jak choćby z Anną Marią Jopek na "ID" (2007). Wydał cztery albumy dla prestiżowego ECM Records : "Changing Places" (2003), "The Ground" (2005), "Being There" (2007) i ostatni "Restorted, Returned" (2009/2010) które stały się jednymi z najbardziej popularnych nagrań ostatniej dekady. Jego muzyka spotykała się z aplauzem krytyków na świecie. Ostatnia płyta zdobyła Norweską Nagrodę Grammy a Tord Gustavsen otrzymał nagrodę "musikkpris NOPAs" 2010 Norweskiego Stowarzyszenia Kompozytorów Popularnych za kompozycję "Intuition".

Po kilku latach grania głównie w formie tria, od 2008 r. nagrywa i koncertuje ze swoim projektem Tord Gustavsen Ensemble.

Muzyka Torda nie daje się łatwo zaszufladkować, pomimo odniesień do: skandynawskigo folku, gospel, muzyki karaibskiej, cool jazzu, jego zespół łączy wyjątkowy i niezwykły liryzm oraz funkowa energia.

Jarle Vespestad. Perkusista. Jest jednym z najbardziej pożądanych skandynawskich muzyków jazzowych. Jego doświadczenie obejmuje szereg projektów, takich jak Farmers Market; Supersilent i Silje Nergaard Band, współpracę z Tore Brunborg, trio z Petter Wettre, występy z Bugge Wesseltoft. Zachwyca umiejętnościami, tworzy subtelne muzyczne pejzaże pełne nastroju.

Mats Eilertsen. Kontrabasista. Jego gra składa się z unikalnej kombinacji solidnego akompaniamentu i myślenia twórczego, co czyni go wyjątkowym muzycznym partnerem. Prowadzi własny kwartet, wydał dwa intrygujące albumy. Gra również z zespołami jak Parish, Food, Jacob Young Group, Wolfert Brederode Quartet i The Source. www.tordg.no - więcej o biografii m.in. o historycznych praca teoretyczna "dialektyczny erotyzm improwizacji".

więcej informacji na www.tordgustavsen.com

© Festiwal Jazz na Starówce