23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2011

Tingvall Trio

16 lipca 2011, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Carl-Martin Seth Tingvall - fortepian
Omar Rodriguez Calvo - kontrabas
Jürgen Rudolf Erich Spiegel - perkusja

Po raz pierwszy w W-wie jeden jeden z wiodących młodych europejskich zespołów  założony przez szwedzkiego pianistę i kompozytora Martina Tingvalla. Według krytyków "młoda odpowiedz na Esbjörn Svensson Trio". Zespół czerpie inspiracje z muzyki klasycznej, kubańskiej, szwedzkich pieśni ludowych, ciekawie łącząc jazz z rockowym podejściem do grania.

Tingvall Trio zalicza się do niewielu młodych zespołów, które w krótkim czasie stały się awangardą gatunku krajowej i międzynarodowej sceny jazzowej. Rok temu zespół został uznany za najlepszą grupę roku zdobywając pierwsze miejsce na niemieckiej liście hitów jazzowych.

Media zachwycił ich pierwszy album "Skagerrak". Reakcja fanów, radia i prasy na wyróżniające się nagrania grupy potwierdził kolejny album "Norr", na którym przedstawili jeszcze bardziej zintegrowane brzmienie. Zespół ma wielu fanów w Europie a także w Japonii gdzie miarą popularności stała się liczba sprzedanych krążków.

Tingvall jest Szwedem, ale muzycznym kosmopolitą, jego zespół ma też międzynarodowy charakter. Początki jego kariery wiążą się się ze słynną hamburską dzielnicą rozrywki Sankt Pauli, tą samą, która przyniosła rozgłos The Beatles. Tam Martin poznał kubańskiego kontrabasistę Omara Rodrigueza Calvo oraz niemieckiego perkusistę Juergena Spiegela. Pierwsze sukcesy przyszły bardzo prędko. Zwrócili na siebie uwagę skandynawskiej publiczności występując na Jazz Festival w Sztokholmie, ale prawdziwą furorę zrobili występem na Hamburg Jazz Festival. Zespół przebił się na wymagający rynek japoński i północnoamerykański.

Tinvall Trio jeden z krytyków obwołał o "młodą odpowiedzią na Esbjoerna Svenssona". "Do E.S.T. zbliża Tingvall Trio nie tylko zgranie pomiędzy muzykami, ale także upodobanie do spoglądania na jazz z różnych perspektyw". Autorem kompozycji " muzycznych perełek jest lider zespołu Martin Tingvall. Tworząc niemal filmowe obrazy, odwołuje się do wody, która fascynuje swą magią i pierwotna siłą. Spędza część roku nad szwedzkim morzem i jeziorami. Sam lider określa muzykę swojego zespołu jako syntezę wpływów jazzowych, folkowych, muzyki klubowej i klasycznej. Mówi o niej "skandynawski jazz z kubańskimi smaczkami i rockową pozą".

Po występach na festiwalach jazzowych w Moskwie oraz Barcelonie zespół spędził 2010 r. koncertując w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce Południowej. W maju 2011 r. nagrał kolejny album.

więcej informacji na www.tingvall-trio.de

© Festiwal Jazz na Starówce