23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2011

Laboratorium

23 lipca 2011, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Marek Stryszowski - saksofon altowy, wokal
Janusz Grzywacz - instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ścierański - gitara basowa
Marek Raduli - gitara
Grzegorz Grzyb - perkusja

Legenda polskiego jazzu, jeden z najważniejszych i najpopularniejszych polskich i europejskich zespołów lat 70. - "nasz" Weather Report. Zespół wygrywający najważniejsze konkursy jazzowe, przez wiele lat marka i "muzyczny towar eksportowy" składający się z muzycznych indywidualności.

Legenda polskiego jazzu, prekursorzy jazz - rocka zespół, który od lat 70. przeszedł drogę od klubowych koncertów, po krajowe i światowe estrady największych festiwali jazzowych. Muzycy - założyciele Laboratorium to dziś znani kompozytorzy, cenieni pedagodzy i rozrywani instrumentaliści. Kilka lat temu temu postanowili grać okazjonalnie razem, co spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, tej młodej i starej i wiernej.

Zespół Laboratorium powstał w 1970 roku w Krakowie. O początkach kariery Laborki można mówić od 1972 roku, kiedy to na festiwalu Jazz nad Odrą zdobyli drugie, by w rok później tryumfować.

Debiut płytowy w 1973 roku była nagrodą za zajęcie drugiego miejsca na festiwalu Jazz Nad Odrą, a nagrań dokonano wspólnie ze Zbigniewem Seifertem. W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Wystąpił z Laboratorium na wielu koncertach i festiwalach, przedstawiając muzykę z płyty "Katharsis" i nowe kompozycje, które stały się podstawą wydanego kilka lat później dwupłytowego albumu "Idee Fixe".

Te sukcesy dały wstęp zespołowi na krajowe estrady, a poprzez PAGART na Europę i świat. Po pierwszym koncercie zagranicznym w 1974 r. w ramach festiwalu Jazzwerkstatt Peitz, gdzie za drugą gwiazdę festiwalową uznano wówczas Laboratorium, przyszły już częste wyjazdy na festiwale i trasy koncertowe po całej Europie.

Kolejne lata działalności zaowocowały w sumie dziewięcioma płytami i niezliczonymi koncertami, często z towarzyszeniem innych wybitnych artystów jazzowych jak Zbigniew Seifert, Tomasz Stańko. Artyści występowali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie m.in. na Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival, Jazz Yatra w Bombaju, Kalkuta Jazz Festival).

Wypracowali własny, oryginalny styl, do obowiązującego w latach siedemdziesiątych języka jazz-rocka dodając oryginalną wyobraźnię dźwiękową, upodobanie skomplikowanych figur rytmicznych, skłonność do rozbudowywania i urozmaicania formy.

Coraz bogatsze plany artystyczne poszczególnych członków zespołu doprowadziły do zawieszenia w 1990 roku jego regularnej działalności. Na przestrzeni kolejnej dekady grupa jeszcze kilkakrotnie pojawiała się na scenie.

Do dziś Laboratorium zajmuje stałe i ważne miejsce w polskiej muzyce rockowej i jazzowej.

© Festiwal Jazz na Starówce