23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2011

Omar Puente Sextet

27 sierpnia 2011, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Omar Puente - skrzypce elektryczne
Robert Mitchell - fortepian
Oscar Martinez - konga, timbales
Rene Alvarez - puzon
Yannis Santiago - kontrabas
Mitchel Castellanos - perkusja

Premiera. Na finał po raz pierwszy w Polsce kubański wirtuoz skrzypiec i ambsador nowoczesnej muzyki kubańskiej. Koncertował na całym świecie od Montreux Jazz Festival, po Manilę z Whitney Houston, Tony Benettem, po europejskie tourne z Ruben Gonzalesem, promując jazz z elementami muzyki klasycznej i kubańskiej.

Omar Puente. (ur. 1962) wirtuoz kubańskich skrzypiec, kompozytor , aranżer jazzowy, pedagog, obecnie mieszka w Anglii. Urodzony w Santiago de Cuba, Omar od ojca przejął miłość do skrzypiec. Pod okiem uznanych na świecie profesorów uczył się muzyki klasycznej w Estaban Salas w Santiago a wieczorami chłonął kubańskie dźwięki stojąc i słuchając legendarnych trovadores, Compay Segundo i Eliades Ochoa.

W wieku 12 lat opuścił rodzinę i udał się do Hawany gdzie podjął nauke w Escuela Nacional de Arte gdzie warsztaty prowadził m.in. Paquito d'Rivera. Jego nauczycielami klasyki byli Giennadi Dmitriak i Aral Baiciakalov, jazzu latynoskiego - Chu Cho Valdez i Arturo Sandoval a muzyki kubańskiej - Ruben Gonzales i Guillermo Rubalcaba.

Omar dołączył do zespołu Jose Maria Vitier z którym koncertował na Kubie i w Meksyku docierajając na New York Jazz Festival. Był solistą w Agrupacion de Concierto, grał w Nacional Symphony Orquestra de Cuba (NSOC) równocześnie występując z Rubenem Gonzalesem w Europie , z Guillermo Rubalcaba w Ameryce Południowej.

Kariere nagraniową rozpoczął współpracując z Orquestra Reve, Charanga Habanera, Pabalo Milanes, Leo Brauer i Silvio Rodrigues. Grał w The Cuban Boy's, z tym zespołem spędził kolejne lata jeżdżąc po świecie i grając współczesną muzykę kubańską m.in na Montreaux Jazz Festival i w Hard Rock Café (Manila). Zespół zdobył ogromną popularność grając z takimi sławami jak Whitney Houston, MC Hammer i Tony Bennett.

Kontynuje karierę międzynarodową, koncertuje w Europie, USA i w Afryce. W Wielkiej Brytanii gra z Tito Puente, Ibrahamem Ferrerem i Omarem Portundo, grał też z Johnem Williamsem, Kirsty MacColl, Jools Holland oraz Eddie Palmieri a także z Rubenem Gonzalesem i Afro Cuban Allstars. Współpracował z Denys Baptistes podczas międzynarodowego tourne "Let Freedom Ring", opartego na kompozycji napisanej na 40 rocznicę przemówienia Dr Martina Luthera Kinga. Obecnie Omar występuje z Courtney Pine i wydał CD z Robertem Mitchelem z którym w 2006 stworzyli projekt ?Nuance? przy współpracy z muzykami z Royal Philharmonic Orchestra. Rozwinął własny styl łączącego jazz z muzyką klasyczną i kubańską.

Omar wystąpił w telewizji BBC, ITV i wielu programach radiowych oraz na koncertach w całej Anglii od Aberdeen, Isle of Wight, Newcastle do Eden Project Belfast i Cork a w tym na deskach Ronnie Scott's, QEH, the Royal Albert Hall oraz the Royal Festival Hall.

więcej informacji na www.omarpuente.com

© Festiwal Jazz na Starówce