23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2012

Michael Wollny Project

28 lipca 2012, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Michael Wollny - fortepian
Eva Kruse - kontrabas
Eric Schaefer - perkusja

Jazzowy Top. Młody niemiecki pianista uznawany za jednego z najciekawszych, współczesnych, europejskich muzyków jazzowych. Potwierdzają to liczne nagrody, oraz zaproszenia do muzycznych projektów z tuzami  światowego jazzu jak Brad Mehldau, Kenny Barron oraz nagrania dla cenionej wytwórni ACT Music.

"Połączenie hard- rockowej siły, postbopowa artykulacja, klasyczne piruety " i ogromna energia, to jeden z najbardziej ekscytujących ostatnich osiągnięć w europejskim jazzie."

"Wygląda jak anioł i gra jak anioł".

"Płyta "Wasted & Wanted", piąty już album w dorobku pianisty, wprawia w zdziwienie nie tylko za sprawą pomysłów stylistycznych, ale również dzięki upartej i konsekwentnej potrzebie odróżniania się, promieniującej niemal z każdej strony".

Młody niemiecki muzyk uważany jest za jednego z najbardziej obiecujących pianistów, a zarazem reprezentantów młodego pokolenia niemieckiego i europejskiego jazzu.

"Ma reputację odrębnego, niepokornego głosu na międzynarodowej scenie jazzowej". Potwierdzają to liczne nagrody, oraz zaproszenia do muzycznych projektów realizowanych z czołowymi przedstawicielami europejskiej sceny muzycznej.

Od 16 roku życia z dużą swobodą porusza się po jazzowych ścieżkach. Grał w orkiestrach jazzowych i big bandach, ale najlepiej odnajduje się w mniejszych składach. Mimo swojego młodego wieku Wollny jest uznawany za jednego z najciekawszych, współczesnych muzyków jazzowych, co potwierdzają liczne nagrody, oraz zaproszenia do muzycznych projektów realizowanych z czołowymi przedstawicielami europejskiej sceny muzycznej takich jak: Heinz Sauer czy Jan Erik Kongshaug ,po liczne koncerty na rozmaitych europejskich festiwalach.

Nagrał album Call it[em] świetnie przyjęty przez krytykę za swoją świeżość i inwencję wpisując się w nowe perspektywy jazzu. Muzycy nagrali jeszcze dwa albumy, będące kontynuacją ich wspólnych, odważnych, muzycznych poszukiwań "wyłamujących się poza jazzowe ramy.

Jako uznany pianista znalazł się obok najważniejszych europejskich muzyków na wydawnictwie ACT- anthology Piano Works-Romantic Freedom. "There Again" obok takich gwiazd jak Brad Mehldau i Kenny Barron. Grał solo na JazzBaltica; w 2007 wydał album Hexentanz z serii Piano Works, którego subtelne, liryczne kompozycje potwierdzają muzyczną dojrzałość artysty.

Zima tego tego roku wraz z triem duńskiej wokalistki Caecilie Norby (obok Larsa Daniellsona) uświetnił inaugurację Prezydencji Danii w Unii Europejskiej.

www.michaelwollny.com, www.bb-mb.de

artykuł na rp.pl© Festiwal Jazz na Starówce