23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2013

Squeezeband

22 czerwca 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Chico Freeman - saksofon (USA)
Jasper van't Hof - fortepian, keyboards (Holandia)
Nino G - Humanbeatbox - Beatbox (Włochy)
Michel Alibo - bass (Martynika)
Reto Weber - perkusja, inst. Perkusyjne (Szwajcaria)

Premiera. Po raz pierwszy w Polsce, na jedynym koncercie wystąpi międzynarodowy zespół "All-Stars". Tworzą go gwiazdy z USA, Holandii, Martyniki, Włoch i Szwajcarii. Zespół oryginalnie łączy różne style jak jazz, rock, Hip hop, world i black music.

Chico Freeman. Legendarny amerykański saksofonista. Wywodzi się z chicagowskiej sceny AACM (m.in. Lester Bowie, Anthony Braxton, Kirk Lightsey, Arthur Blythea, David Murray) związanej z kultywowaniem tradycji i wartości "new black music" tworzonej przez Afroamerykanów. Kompozytor, producent i muzyk grający na wielu instrumentach. Wielu z krytyków porównuje go do największych muzyków jazzowych. Grał i nagrywał z najbardziej innowacyjnymi muzykami na świecie jak: Dizzy Gillespie, McCoy Tyner, Charles Mingus, Art Blakey, Hank Jones, Joe Henderson, Bobby Hutcherson, Roy Haynes, Arthur Blythe, Lester Bowie, Cecil McBee, Kirk Lightsey, oraz znanymi zespołami jak Earth, Wind & Fire, The Eurythmics, The Temptation. Występował i nagrywał z latynoskimi gwiazdami jak Puente, Machito, Irakere, Paquito D"Rivera, Arturo Sandoval, Celia Cruz, Giovanni Hidalgo, Paulinho DaCosta, Nana Vasconcelos, Eddie Palmieri.

Jasper van't Hof. Gwiazda holenderskiego fortepianu. Należy do najważniejszych pianistów światowego fusion. Obok Herbie Hancocka, Joe Zawinula, przez opiniotwórczych krytyków nazywany "artystą klawiatury". Jest laureatem wielu prestiżowych naród, m.in. Edisona (1982), dwukrotnie nagroda Down Beat, Bird Award Nederland (1997). Jego muzyka i gra stale wpływa i kształtuje światową scenę jazzową. Z Toto Blanke założył legendarną formację fusion Association PC (1970-1972). Z Charlie Mariano i Philipem Catherinem założył zespół Pork Pie, który był wydarzeniem międzynarodowego świata jazzu. Współpracował z Palle Mikkelborgiem, Jean Luc Ponty, Archie Sheppem, Zbigniewem Seifertem i Alphonsem Mouzon, Didierem Loockwoodem. Na jego płytach wystąpili m.in. Joey Baron, Ernie Watts. Od ponad dwudziestu lat występuje solo, np. z wieloma orkiestrami filharmonicznymi Europy, oraz z wieloma swoimi grupami m.in. Pili Pili.

NINO G. Nie potrzebuje instrumentu, ponieważ to on nim jest. Wie jak wydobyć ze swego ciała artystyczne, rytmiczne symfonie, które wprawiają słuchaczy w ekstazę. Już jako 14-latek występował na szwajcarskich scenach hip- hopowych. Od Londynu do Nowego Jorku, Nino G. występował z największymi gwiazdami scen muzycznych.

Michel Alibo. Jest jednym z najbardziej utalentowanych i wpływowych basistów uważanych za innowatora i wirtuoza elektrycznego basu. Jest pierwszym basistą tworzącym osobną subkategorię, łącząc różnorodne style word music, rytmów łacińskich, karaibskich, afrykańskich, oraz podgatunków jak beguine, reggae, zouk, soukos, groka. Grał z Manu Dibango, Paco Sery, Sixun, Salif Keita, Michel Jonasz, Yossou N'Dour, Nguyen Lee.

Reto Weber. Szwajcarski perkusista należy do elity europejskich muzyków. Grał na całym świecie, od Bombaju, Dehli, Nowym Jorku, Montreux, Londynu, Paryża, Montrealu, Tokio, Hong Kongu, Dżakarcie, po Sydney. Współpracuje z wybitnymi muzykami jak: Albert Mangelsdorff, Chico Freeman, Charlie Mariano, Dave Holland, Lee Konitz, Trevor Watts, Henri Texier, Eberhard Weber, Paul McCandless. Przez 25 lat występował z jego sławną Percussion Orchestra i znakomitymi perkusistami jak: Djamchid Chemirani, Muthuswamy Balasubramoniam.

Szczegóły na www.squeezeband.ch

© Festiwal Jazz na Starówce