23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2013

Jacky Terrasson Trio

13 lipca 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jacky Terrasson - fortepian
Burniss Travis - bass
Leon Parker - perkusja

Jazzowy Top!  Francuski muzyk  mieszkający w Nowym Jorku należy do grona wybitnych i popularnych wirtuozów jazzowej pianistyki młodego pokolenia. Twórca i kontynuator tradycji  legendarnej oficyny Blue Note. Nowojorski "The Sunday Time" zaliczył pianistę do trzydziestu najwybitniejszych muzycznych osobowości, które będą miały wpływ na rozwój światowej kultury. Betty Carter, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Cassandra Wilson to partnerki  muzyczne wirtuoza fortepianu.

Jacy Terrasson. Francuski pianista mieszkający w Nowym Jorku (jego matka była Francuzką , ojciec Amerykaninem). Naukę gry na fortepianie rozpoczął mając pięć lat. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Paryżu. W wieku 15 lat uczęszczał do paryskiej szkoły - Lycée Lamartine, na studia wyjechał do bostońskiej Berklee College of Music gdzie studiował m.in. z pianistą Danilo Perezem. W 1993 wygrał konkurs pianistyczny Theoloniusa Monka. Niemal rok spędził w trasie akompaniując Betty Carter. Przez półtora roku był członkiem zespołu perkusisty Arta Taylora.

Już wkrótce koncertował i nagrywał z wieloma znanymi muzykami, m.in. z Cassandrą Wilson, Michaelem Breckerem, Dianne Reeves, Abbey Lincoln, Charles Aznavourem, Jimmym Scottem. Z charyzmatycznym wokalistą nagrał i zaaranżował bestsellerowy album "Heaven". Sukces płyty otworzył przed młodym pianistą kontrakt z prestiżową wytwórnią Blue Note, dla której zaczął nagrywać doskonale przyjmowane albumy.

Krytycy piszą, że Terrasson w charakterystyczny sobie stylu, odzwierciedla stare i nowe wpływy pianistyki jazzowej. Nic dziwnego, skoro już w młodości spędził rok na studiowaniu i słuchaniu nagrań Budda Powella, Billa Evansa, Theoloniousa Monka, w wieku 11 lat, Billie Holiday i Milesa Daviesa.

Magazyn Down Beat dwukrotnie nagrodził "czterema gwiazdkami" jego autorskie albumy "Reach" oraz "What It Is". Płyta z Cassandrą Wilson "Randezvous" okazała się wielkim przebojem wokalistki i pianisty.

Jest wybitnym twórcą i kontynuatorem prestiżowej oficyny Blue Note Records. To dla Jacky'ego Terrasssona stworzono specjalny projekt, w którym pianista pojawił się na estradzie obok Herbie'go Hancocka i Wayne'a Shortera - wielkich mistrzów " blue note " jazzu.

Na koncie ma 16 albumów w roli lidera i współlidera, m.in. "What It Is" z Michaelem Breckerem. W 2012 roku Jakcy Terrasson podpisał kontrakt z Universal Jazz France. Występuje solo bądź w trio na wielu prestiżowych festiwalach jazzowych " od Montrealu, San Francisco, Montreux, North Sea Jazz, Marciac) i na prestiżowych festiwalach pianistycznych - Klavier Ruhr Festival, Lucerne, La Roque d"Anthéron, Piano aux Jacobins.

Miłośnicy mainstreamu i jazzowego fortepianu nie mogą przeoczyć tego koncertu.

Więcej na www.jackyterrasson.com

© Festiwal Jazz na Starówce