23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2013

Adam Bałdych Imaginary Quintet

27 lipca 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Adam Bałdych - skrzypce
Paweł Tomaszewski - fortepian
Maciej Kociński - saksofon
Michał Kapczuk - kontrabas
Paweł Dobrowolski - perkusja

Przez wielu krytyków uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej, oraz wirtuoza swojego instrumentu.  Skrzypek, kompozytor, producent muzyczny nagrywa dla prestiżowej wytwórni ACT Music. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem", porównywany do największych skrzypków. Laureat wielu prestiżowych nagród, ostatnio nagrody ECHO Jazz 2013.

"Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego." Ulrich Olshausen, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Adam Bałdych. Publiczność ceni go za osobowość, wizerunek oraz świeże spojrzenie na muzykę oraz ciekawy i rozpoznawalny styl gry. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA ( m.in. z  Jimem Beardem, Iiro Rantalą, Taylorem Eigsti, Monty Watersem, Clarence Penn'em, Joe Sandersem, Johnem Benitezem, Rene Van Helsdingenem).

Porównywany do największych - Urbaniaka, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow i Guns&Roses, Miles Davis i Jimi Hendrix. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem.

Jest laureatem wszystkich najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce. Wyróżniony pierwszą w historii prestiżową Nagrodą Kulturalną Marszałka Województwa Lubuskiego za promocję regionu w Polsce i na świecie oraz nagrodą Gazety Wyborczej, Radio Zachód oraz TVP "Ale Sztuka" za rok 2011.

Dwukrotnie znalazł się na 1 miejscu w plebiscycie Jazz Top magazynu Jazz Forum. Otrzymał nagrodę ECHO Jazz 2013 - najważniejszą nagrodę przyznawaną Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym! Otrzymał też nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2013 w kategorii Artysta Roku.

Ma za sobą trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem Jimem Beardem. Wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem stworzyli muzykę do niemego filmu "Skarb rodu Arne".

Adam wziął udział w nagraniach płyty "Tribute to Seifert" z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem.

Na swoim koncie ma udział w nagraniach kilkunastu płyt, komponuje też muzykę teatralną. Jego muzyczne realizacje teatralne znalazły odbicie na albumach "Damage Control" i "Magical Theatre". Ta ostatnia zdobywa znakomite recenzje w Ameryce i Europie. Znany krytyk Robert Sutton zalicza ją do najważniejszych odkryć jazzowych 2011 roku.

Uwieńczeniem sukcesów muzyka jest nagranie dla renomowanej monachijskiej wytwórni ACT Music albumu "Imaginary Room, który dostał się na listę jazzowych bestsellerów, a Adam Bałdych trafił na okładkę prestiżowego niemieckiego miesięcznika Jazz Podium. Płyta nagrana z czołowymi skandynawskimi muzykami jazzowymi, m.in. Larsem Danielssonem, zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji w Polsce i USA. Od dłuższego czasu mieszka Adam Bałdych mieszka w Nowym Jorku i tam współpracując z renomowanymi muzykami.

Szczegóły na www.adambaldych.com, www.adambaldych.pl

© Festiwal Jazz na Starówce