23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2013

Jorge Pardo Trio

10 sierpnia 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jorge Pardo - saksofon, flet
José Miguel Carmona - gitara, wokal
José Manuel Ruiz - instrumenty perkusyjne

Wydarzenie. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi jeden z najwybitniejszych hiszpańskich muzyków jazzowych i flamenco. Wirtuoz fletu i saksofonu występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych świata u boku Paco De Lucia, Chicka Corea. Jest jednym z głównych twórców hiszpańskiego jazz fusion. Ikona jazz flamenco zdobył niedawno nagrodę Francuskiej Akademii Jazzu dla najlepszego europejskiego muzyka. Koncert pod Honorowym Patronatem Ambasady Hiszpanii.

Jorge Pardo. Hiszpański mistrz saksofonu i fletu, jest jednym z najwybitniejszych artystów flamenco jazzu. Należy do najbardziej znanych i cenionych muzyków hiszpańskich o międzynarodowej renomie. Jego styl gry, na flecie poprzecznym, a także na saksofonie, stał się punktem odniesienia - wzorcowym. Oprócz pracy z Paco de Lucia Sextet, grał z najważniejszymi artystami flamenco. Występował z Chick Corea i Astrud Gilberto.

Urodził się w Madrycie, 1 grudnia 1957 roku. Od początku fascynował go jazz, co znalazło wyraz w jego pierwszych występach z grupami uniwersyteckimi. Wkrótce zakłada grupę Dolores, która stała się jedną z najważniejszych w historii hiszpańskich grup eksperymentalnych końca lat siedemdziesiątych.

W 1982 roku zapowiada się jako jeden z najbardziej utalentowanych muzyków w dziedzinie jazz fusion, nagrywa swój pierwszy solowy album "Mallorca " z m.in. Joan Bibiloni i Carles Bénavent.

W latach 1986 i 1987 koncertuje na całym świecie z Paco de Lucia Sextet W 1989 roku pracuje z Fusion Flamenco. Tego samego roku z brazylijskimi muzykami Wagnera Tiso i Nana Caymmi występują na Festiwalu w Montreux, a koncert zostaje zarejestrowany i wydany przez Polygram International.

W 1990 roku został zaproszony razem z m.in. Carles Benavent, Gil Goldsteinem, Don Aliasem ,Alex Acuna do specjalnego koncertu dla TV szwajcarskiej. W 1991 roku, w tym składzie, nagrywa w Nowym Jorku dla Blue Note. Tego samego roku, wystąpił dla telewizji niemieckiej w projekcie Jazzpa"a (Flamenco-Jazz), Grupa zaprezentowała się także w filharmonii w Kolonii i na Montreux Jazz Festiwal. Projekt został uwieczniony na płycie "Jazzpa"a" z Big Band Köln prowadzonej przez Vince Mendoza i nagrany z gwiazdami, obok Jorge Pardo, Al Di Meola, Michael Brecker, Peter Erskine,Steve Khan.

Od 2004 roku, Jorge Pardo został członkiem zespołu Touchstone Chick Corea.

W ostatnich latach pracował przede wszystkim z własnymi grupy i znakomitymi artystami jak Carles Bénavent , Joan Albert Amargós, Tino Di Geraldo, Gil Goldstein, Tino Giraldo, Diego Amador, Jerez Juan Diego.

Jego dyskografia obejmuje 20 płyt nagranych w roli lidera. Występował na cenionych scenach muzycznych na 5 kontynentach.

W styczniu tego roku Jorge Pardo, jako pierwszy hiszpański muzyk, otrzymał w Paryżu nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Muzyka Jazzowego, przyznawaną przez Francuską Akademię Jazzu.

Mistrzowi towarzyszyć będzie między wirtuoz gitary flamenco ,José Miguel Carmona, dwukronie nominowany do Latin Grammy Award (album "Orillas" 2003) oraz Flamenco Latin Grammy (album "Sinfonia Flamenca" 2006).

Koncert pod Honorowym Patronatem Ambasady Hiszpanii.

Koncert zorganizowano przy współpracy:
Więcej na www.jorgepardo.com

© Festiwal Jazz na Starówce