23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2013

Bester Quartet

17 sierpnia 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jarosław Bester - akordeon
Jarosław Tyrała - skrzypce
Oleg Dyyak - akordeon, klarnet, perkusja, duduk
Mikołaj Pospieszalski - kontrabas
gościnnie Tomasz Ziętek - trąbka

Jazzowy Top. Jeden z najbardziej cenionych na świecie muzyków jazzowych, legenda amerykańskiej sceny jazzowej. Słynny saksofonista występował m.in. z The Rolling Stones i Frankiem Zappą. Dwukrotny laureat Grammy, muzycznego Oscara od lat związany ze znanym kontrabasistą Charlie Hadenem.

Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Zespół powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na własnych kompozycjach, zespół zdobył uznanie krytyków muzycznych i publiczności na całym świecie. Bester Quartet dokonał wielu nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, współpracował także w wieloma wybitnymi artystami muzyki jazzowej, klezmerskiej, klasycznej i awangardowej jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Frank London, Aaron Alexander, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych, od USA, Kanady, Europę po Azję. Owocem wieloletniej współpracy z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie siedmiu albumów zespołu.

Jarosław Bester. Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet. Swoją wirtuozerską grą ukazuje niespotykane możliwości barwowe i techniczne akordeonu. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii i w Polsce. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją.

Jarosław Tyrała. Krakowski skrzypek. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez wiele lat solista i koncertmistrz orkiestry kameralnej specjalizującej się w wykonawstwie muzyki barokowej i klasycznej. Od 1997 współtworzy z Cracow Klezmer Band i Bester Quartet, z którym i nagrał jak siedem albumów dla prestiżowej wytwórni Johna Zorna "Tzadik". Ma również na swoim koncie wiele nagrań dla radia i telewizji m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Polsce. Koncertował na wielu scenach i w klubach  muzycznych na całym świecie.

Olek Dyyak. Multiinstrumentalista, grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie "The Cracow Klezmer Band" a obecnie Bester Quartet, z którym dokonał szeregu nagrań dla nowojorskiego wydawnictwa "Tzadik".

Mikołaj Pospieszalski. Urodzony w Częstochowie, student kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Pochodzi ze znanej muzycznej rodziny. Już jako małe dziecko, brał udział w rodzinnych projektach muzycznych m.in. "Kolędy Pospieszalskich", "Muzyka Źródeł". Był członkiem zespołów Arka Noego oraz 2tm 2, 3 akustycznie. Współtwórca zespołu DAGADANA nagrodzonego Fryderykiem.

Szczegóły na www.besterquartet.com

© Festiwal Jazz na Starówce