23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2014

Maria Pia de Vito / Huw Robert Warren feat. Iain Mark Ballamy

2 sierpnia 2014, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Wydarzenie. Na jedynym koncercie w Polsce wystąpi światowej sławy włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Ceniona za swoje oryginalne i zróżnicowane stylistycznie projekty oraz za współpracę z wybitnymi artystami jak z Kenny Wheeler, John Taylor, Ralph Towner, Joe Zawinul, Michael Brecker, Art Ensamble of Chicago.

"Muzyka i sztuka to przede wszystkim wewnętrzne przywiązanie do piękna. (...) Lubię muzykę, która mnie zmienia, gdy ją tworzę. Dla mnie wszystko dzieje się poprzez muzykę i poezję, ponieważ piszę i muzykę i słowa. Jeżeli ma sens, oznacza to, że jest szczera, prawdziwa i że naprawdę może coś przekazać. To kwestia komunikacji. W sferze duchowej muzyka i sztuka to dla mnie sposób na odnalezienie swojego miejsca i roli. Mamy szczęście, że możemy tworzyć piękno. Musimy pokazywać je też innym" Maria Pia Dee Vito

Maria Pia De Vito. Wybitna włoska wokalistka, aranżerka i multiinstrumentalista ceniona za swoją wszechstronność. Śpiewa jazz, world i muzykę eksperymentalną. Urodzona w roku 1960 w Neapolu, studiowała operę, współczesny śpiew, teorię muzyki i harmonię. Rozpoczęła swoją karierę muzyczną w 1976 roku jako wokalista i gitarzystka (później jako pianistka) w grupach etnicznych specjalizując się w muzyce od Morza Śródziemnego, Bałkany, po Amerykę Południową.

W latach 80 artystka rozpoczęła współpracę ze światowej sławy muzykami jazzowymi jak: Joe Zawinul, Michael Brecker, Peter Erskine, Miroslav Vitous, Kenny Wheeler, Dave Liebman, Maria Joao, Art Ensamble of Chicago, Nguyen Le. W późnych latach 90-tych, koncertowała i nagrywała w trio z Johnem Taylorem i Ralph Townerem.

Od 1996 roku współpracuje z brytyjskim kompozytorem Colinem Townsem z jego big bandem, "Mask Orchestra" grała na żywo na festiwalach w Europie, m.in. w Queen Elizabeth Hall of London" z udziałem Normy Winston.

W 1997 śpiewała i nagrała CD w trio z Johnem Taylorem oraz Ralphem Towner "Verso", odbyła wiele tras koncertowych we Włoszech oraz długą trasę europejską. W 2013 roku, ukazał się jej debiut w słynnym wydawnictwie ECM "II Pergolese".

Po ponad 15 latach grania jazzu i występach na amerykańskiej scenie (be- bopu, free jazzu) i europejskiego jazzu, od 1994 roku z Ritą Marcotulli rozpoczęła nowy etap w swojej karierze, wraz z projektami "Nauplia", "Fore Paese", "Triboh" (połączyła jazz oraz neapolitański śpiew).

W tym roku Maria Pia de Vito była wymieniana przez najbardziej prestiżowe osobowości amerykańskiej prasy jazzowej, w kategorii "BEYOND ARTIST" z okazji 49. DOWN BEAT CRITICS POLL na tej liście pojawiła się obok takich artystów jak m.in.: Joni Mitchell, Cesaria Evora, Carlos Santana. To bardzo ważne wyróżnienie podkreśla jej wysoki poziom i międzynarodowy pozycję.

www.mariapiadevito.com
en.wikipedia.org/wiki/Maria_Pia_De_Vito

© Festiwal Jazz na Starówce