23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2016

Vladislav „Adzik” Sendecki Polish Blue Note Quartet

9 lipca 2016, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Vladislaw "Adzik" Sendecki – fortepian
Andrzej Olejniczak – saksofon
Michał Barański - kontrabas
Paweł Dobrowolski - perkusja

Wybitny polski pianista jazzowy o międzynarodowej renomie. Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Z Andrzejem Olejniczakiem i Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli zespół Extra Ball oraz Sunship.

Wybitny polski pianista jazzowy o międzynarodowej renomie. Według New York Village Voice jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. W latach 70. wraz z Andrzejem Olejniczakiem i  Jarkiem Śmietaną współtworzyli zespół Extra Ball, oraz Sun Ship, najważniejsze grupy jazzowych tamtych lat. W latach 80 wyemigrował do Europy Zachodniej. Grał z gigantami jazzu jak: Joe Henderson, Michael Brecker, Jaco Pastorius, Billy Cobham, Marcus Miller, Didier Lockwood, Bireli Lagrene. W swojej twórczości łączy elementy jazzu, muzyki klasycznej i world.

Adzik Sendecki. Studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego, ale na szcęście dla jego fanów, odkrył jazz. W 1981 r. wyemigrował do Szwajcarii i rozpoczął tam międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu - u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga, gdzie został członkiem Big Bandu NDR. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Ray Anderson, Peter Herbolzheimer, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Vitold Rek, Bireli Lagrene, Jaco Pastorius, Charlie Mariano, Vitold Rek.

Wielu kompozytorów, takich jak Michael Gibbs czy Colin Towns, kochających jego doskonałą grę na fortepianie, pisze dla niego utwory i słucha z podziwem, jak pianista prowadzi ich muzykę na artystyczne wyżyny. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu Chopin i jego Europa, w kwietniu tego roku na 8 Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy w Warszawie.

Andrzej Olejniczak. Jeden z najbardziej uznanych polskich saksofonistów o międzynarodowej renomie. Kompozytor, aranżer, wykładowca, ma na koncie około 50 płyt. Od 30 lat mieszka w Hiszpanii. Studiując muzykę klasyczna w Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi zaczyna interesować się jazzem i pokrewnymi stylami muzycznymi. W 1975 zdobywa druga nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach, rok później otrzymuje pierwsza nagrodę na XIII Festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii solistów, prowadzony przez niego zespół zdobywa trzecią nagrodę. W 1978 otrzymuje złoty medal na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym w Pradze z Big Bandem Katowice. W 1983 otrzymuje pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Jazz Hoeilaart 83 w Belgii z grupą String Connection. Współzałożyciel grupy SunShip oraz członek jednej z najlepszych grup jazzowych ostatnich dekad – String Connection. W Polsce współpracował niemalże ze wszystkimi zespołami sceny jazzowej lat 70-tych i 80-tych m.in: Extra Ball, Swing Session, Novi Singers, Big Bandem Polskiego Radia pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego, Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem. Nagrywał także dla Józefa Skrzeka, Manaamu. Po wyjeździe do Hiszpanii gra ze światowej sławy pianista jazzowym Tete Montoliu, z ktorym w czasie czteroletniej współpracy koncertuje na europejskich festiwalach. W 1987 roku występuje u boku Gerry Mulligana na festiwalu jazzowym w San Remo. W 1989 gra na Festival de Jazz de Lorca-Murcia z Kenny Drew Trío (pianista Johna Coltrane’a). Na liście grup i solistów z którymi koncertował są m.in. Kenny Drew, Randy Brecker Group, Joe Newman, Horace Parlan, Lou Blackburn, Oliver Jackson, NHO Pedersen. Brał udział w niezliczonych projektach międzynarodowych, występując na niemal wszystkich festiwalach w Europie i na świecie). Wykonuje także muzykę klasyczna, współpracując m.in. z Orkiestrą Symfoniczną z Bilbao. Jest profesorem w Centro Superior de Musica del Pais Vasco Musikene oraz w Conservatorio de Leioa.

Michał Barański. Znakomity kontrabasista. Absolwent Wydzialu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jacka Niedzieli. W czasie studiów założył z pianistą Pawłem Kaczmarczykiem formację K/B/D trio, z którą zdobył wiele nagród na festiwalach i konkursach jazzowych m.in nagroda Grand Prix na 40 Festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny takimi jak m.in.: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Dan Tepfer, Atma Anur, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał Urbaniak, Aga Zaryan, Kayah, Janusz Muniak, Vladislav Sendecki, Piotr Wojtasik, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak. W 2014 roku nominowany do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii Artysta Roku Jazz. W latach 2008, 2013, 2014 został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku. Był członkiem zespołu legendarnego Benny Maupina (współpracował z Milesem Davisem). Od 2012 jest asystentem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu w klasie kontrabasu i gitary basowej.

Paweł Dobrowolski. Utalentowany perkusista. Koncertował, nagrywał oraz współpracuje z takimi gwiazdami jazzu jak m. in.: Nigel Kennedy, Anna Maria Jopek, Brad Terry, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Michał Wróblewski, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski. Od 2006 roku jest członkiem zespołu Anny Marii Jopek.

Laureat wielu nagród, m.in.: I nagrody i statuetki Aniołka Jazzowego na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2004 i 2005, Grand Prix w kategorii zespołowej 40. Wrocławskiego Festiwalu Jazzowego Jazz Nad Odrą 2004, I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2002 i 2005, I nagrody zespołowej na Kultursalon Horbiger 2004 w Wiedniu, I nagrody zespołowej Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej 2004.

© Festiwal Jazz na Starówce