23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce
Jazz na Statówce

23 Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce 1 lipca - 26 sierpnia

Jazz na Statówce - Francesco Cafiso Quartet

Francesco Cafiso Quartet 1 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - John Pizzarelli & Jobim

John Pizzarelli & Jobim 8 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Oregon

Oregon 15 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape

Nicholas Payton Afro-Caribbean Mixtape 22 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - James Carter Quartet "The Flying Particles"

James Carter Quartet "The Flying Particles" 29 lipca, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Marek Napiórkowski Sextet

Marek Napiórkowski Sextet 5 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad

TurBikon Grzegorz Turnau / Robert Kubiszyn / Czarek Konrad 12 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Christian Bakanic

Christian Bakanic's Trio Infernal 19 sierpnia, godz. 19:00

Jazz na Statówce - Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero

Josemi Carmona & Javier Colina gościnnie José Ruiz Bandolero 26 sierpnia, godz. 19:00

image carousel
20162015201420132012201120102009200820072006

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce - archiwum 2016

New York Jazz Masters (USA)

6 sierpnia 2016, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Greg Osby – saksofon
Mark Soskin – fortepian
Rory Stuart - gitara
Matt Penman – kontrabas
Greg Hutchinson - perkusja

Po wodzą legendarnego saksofonisty, Grega Osby, amerykańscy mistrzowie - Mark Soskin, Rory Stuart, Matt Penman, Greg Hutchinson wystąpią w specjalnym projekcie.

Pod wodzą legendarnego saksofonisty Grega Osby, amerykańscy mistrzowie – Mark Soskin, Rory Stuart, Matt Penman, Greg Hutchinson wystąpią w specjalnym projekcie.

Osby to jedna z ciekawszych osobowości sceny jazzowej, która odcisnęła piętno na współczesnym jazzie. Jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Duke Foundation. Biografia Grega Osby, to część historii jazzu. Od lat 80. występował i nagrywał z największymi gwiazdami, takimi jak Jack DeJohnette, Steve Coleman, Jim Hall, Wadada Leo Smith. W 2008 stworzył własną wytwórnię Inner Circle Music, która służy jako platforma dla wielu współczesnych wybitnych artystów z różnych zakątków świata.

Greg Osby rozpoczynał swoją karierę od współpracy z projektem M-Base, którego członkami byli m.in. też Steve Coleman i Cassandra Wilson. W 1983 roku przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie szybko dał się poznać jako godny uwagi sideman dla tuzów światowego jazzu jak Herbie Hancock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Andrew Hill, Muhal Richard Abrams, Jim Hall czy Jackie Byard.

W 1987 roku Osby podpisał swój pierwszy kontrakt na nagranie solowej płyty z niemiecką wytwórnią płytową JMT (Jazz Music Today), by już w 1990 roku przenieść się do Blue Note Records, dla której nagrał piętnaście albumów jako lider. Jego kariera zwieńczona jest licznymi nagrodami takimi jak Doris Duke Composition Fellowship czy Chamber Music America Composers Award. W 2014 National Public Radio wpisało Grega Osby na listę Take 75: Great Solos in Blue Note Records History.

Od lat angażuje się w edukację młodych pokoleń muzyków wykładając na wielu prestiżowych warsztatach i uczelniach jak: Berklee College of Music w Bostonie, The New School for Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku.

www.gregosby.com

Mark Soskin jest jednym z najbardziej cenionych pianistów jazzowych na świecie. Wśród plejady gwiazd z jakimi współpracował, znalazły się tak znakomite nazwiska jak: Sonny Rollins, Joe Henderson, Randy Brecker, Billy Cobham, Buster Williams, Eddie Henderson, John Abercrombie, Sheila Jordan, Gato Barbieri, Joe Locke, Mark Murphy, Slide Hampton, Miroslav Vitous, The NY Voices.

Ma na swoim koncie 7 autorskich albumów płytowych, z czego pierwszy, Rhythm Vision powstał we współpracy ze słynnym amerykańskim producentem muzycznym Orrinem Keepnewsem. Album otrzymał status Billboard's Top Ten Jazz Chart. Obecnie artysta związany jest z prestiżową jazzową wytwórnią płytową Kind of Blue Records, zarówno jako muzyk, jak i producent.

Jest profesorem na słynnej amerykańskiej uczelni The Manhattan School of Music w Nowym Jorku. Zapraszany jest również na liczne kursy mistrzowskie i warsztaty na całym świecie.

www.marksoskin.com

Rory Stuart. Wybitny amerykański gitarzysta, kompozytor, profesor. Współpracował z wieloma gwiazdami jazzu jak: The Keith Copeland Coalition, Joe Locke, Steve Coleman, Geri Allen, Graham Haynes, Cassandra Wilson (Stuart współpracował również z nurtem M’Base), Billy Harper, Sheila Jordan, Reggie Workman, George Garzone, Cecil Bridgewater, Jay Clayton, Kevin Hays, Jason Lindner i John Ellis. Zespół Rory Stuart Quartet założony z Keithem Copeland, Calvinem Hill i Armenem Donelian okazł się jego największym sukcesem. Ich pierwsze nagranie Nightwork otrzymało cztery gwiazdki w magazynie Downbeat.

Stuart jest profesorem w prestiżowej The New School for Jazz and Contemporary Music w Nowym Jorku, a także wykładowcą w ramach licznych warsztatach jazzowych na całym świecie: International Association of Jazz Educators Convention (USA), Berkelee College of Music (USA), Meet the Composer (USA), Veneto Jazz (Włochy), Jazz Nights Langnau (Szwajcaria), Jazz Outreach (Austria).

www.rorystuart.com

Matt Penman pochodzi z Nowej Zelandii, przeniósł się do USA w 1994 roku, by rozpocząć studia w Berklee College of Music. Jego kariera rozwinęła się w niewiarygodnym tempie. Jest uznanym członkiem SF Jazz Collective, 8-osobowej grupy kompozytorów, którzy prezentują swój oryginalnych materiał, jak również aranżacje twórczości mistrzów jazzu. W skład zespołu wchodzą jedni z najlepszych kompozytorów - improwizatorów światowej sceny jazzowej w tym Mark Turner, Stefon Harris i Miguel Zenon. W 2009 roku Matt założył swój własny kwartet pod nazwą James Farm, do którego zaprosił muzyków takich jak Joshua Redman, Aaron Parks i Eric Harlanda, by w 2011 roku wydać swój debiutancki album.

Współpracował również z muzykami takimi tuzami jak: Joe Lovano, John Scofield, Kurt Rosenwinkel, Kenny Werner, Dave Douglas, Nicholas Payton. Jako pedagog prowadził warsztaty w całej Europie oraz w Banff Workshop for Creative and Improvised Music (Kanada). Był profesorem w Brubeck Institute w Stockton w Kalifornii.

www.mattpenman.com

Greg Hutchinson rozpoczął karierę muzyczną od profesjonalnego debiutu, który odbył jako nastoletni sideman Red'a Rodney'a. W krótkim czasie rozpoczął współpracę z legendami jazzu takimi jak Betty Carter i Joe Henderson. Przez 2 lata koncertował z legendarną wokalistą Betty Carter. Następnie rozpoczął współpracę z kwintetem gwiazdora trąbki Roy'a Hargrove'a, z którym koncertuje do dziś. Na liście gwiazd sceny jazzowej, z którymi współpracował są takie nazwiska jak: Joe Henderson, Ray Brown, John Scofield, Joshua Redman, Diane Reeves, Wynton Marsalis, Charles Lloyd, Diana Krall, Harry Connick Jr, Christian BcBride.

Hutchinson wykłada gościnnie w The New School for Jazz and Contemporary Music (Nowy Jork) i w Berklee College of Music. Ponadto od lat uczy na warsztatach jazzowych na całym świecie: Roma Summer Jazz Workshop (Włochy), Tusica Jazz Workshops and Concerts Bagnoregio (Włochy), Banff Workshop for Creative and Improvised Music (Kanada), Durham Jazz Workshop (USA).

hutchology.openstudionetwork.com

© Festiwal Jazz na Starówce