XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce

XXI Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz Na Starówce

Wojciech Konikiewicz Trio

1 sierpnia 2015, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta

Jeden z najciekawszych i kreatywnych muzyków polskiego jazzu. Pianista, kompozytor muzyki improwizowanej, współczesnej, elektronicznej, filmowej, teatralnej. Znany i ceniony jako lider licznych projektów, koncertów- spektakli muzyki elektronicznej oraz ze współpracy z plejadą polskich i zagranicznych muzyków.

„...Excellent Konikiewicz” – J. Fordham, The Guardian

„Swobodnie i po mistrzowsku operuje zarówno elektronicznym i akustycznym instrumentarium (...absolutny mag syntezatorów, tworzący nieskończone bogactwo brzmień i barw...” - Adam Baruch

Artysta, który wymyka się uproszczonym klasyfikacjom. Od początku lat 80 tych swoją muzyką i konsekwentną postawą twórczą wnosi oryginalny i ważny wkład w dorobek polskiego jazzu - zarówno jako kompozytor, aranżer jak i wykonawca. Jego wszechstronność zainteresowań, a także liczba formacji koncertowych i projektów są imponujące: od kultowej, zreaktywowanej orkiestry Free Cooperation, przez Tribute To Miles Orchestra, punk-etno jazzową Green Revolution przez tria (Zone K z brytyjskim saksofonistą Janem Kopińskim), do duetów i występów solo, eksplorujących fortepian, instrumenty elektroniczne, organy i klawesyn.

Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów, spektakli teatralnych, operowych i baletowych. Przekracza także granice stylu, tworząc muzykę współczesną i eksperymentalną: od lat współpracuje jako muzyk i producent z czołówką polskiego rocka, pojawiając się na kultowych płytach Janerki, Ciechowskiego i innych.

W dorobku fonograficznym ma blisko 100 pozycji, z których niemało stanowi punkty zwrotne w rozwoju polskiej muzyki. Międzynarodowa aktywność artysty jest równie imponująca: obejmuje koncerty na niemal wszystkich kontynentach, Afryce, Ameryce i Azji. Jest członkiem Rady prestiżowego amerykańskiego International Society for Improvised Music, bierze udział w konferencjach naukowych, wykładach. Występuje na całym świecie, od Europy, USA, po Azję.

Przypisywany do poszukującego i awangardowego nurtu jazzu, potrafi także w zaskakujący sposób eksplorować inne jego obszary, odwołując się do wyrafinowanej, pełnej wysmakowanych harmonii i kontrastów dynamicznych, stojącej na pograniczu muzyki klasycznej  pianistyki. Rozpoczął ten kierunek w swej twórczości w latach 90-tych wydaną we Francji i Austrii znakomitą  płytą "Another Form of Communication", nagraną z Czarkiem Konradem i Zbigniewem Wegehauptem.

Konikiewicz Trio to kontynuacja tej formacji i jej stylu. Na festiwalu artyście towarzyszyć będą - znakomity amerykański perkusista Frank Parker, znany ze współpracy m.in. z Kurtem Ellingiem, The Chicago Jazz Ensemble, Patricią Barber oraz utalentowany basista młodego pokolenia Maciej Matysiak, znany m.in. z występów w Tribute To Miles Orchestra.

www.culture.pl
© Festiwal Jazz na Starówce