Ashley Henry Quartet27 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Ashley Henry Quartet

27 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Ashley Henry - fortepian, instrumenty klawiszowe
Jordan Hadfield - perkusja
Ferg Ireland - kontrabas
Zola Joseph - Vox


Młody 27-letni pianista nazywany wizjonerem fortepianu należy do nowej generacji londyńskiej sceny jazzowej. Występował i współpracował z takimi artystami jak Jason Marsalis, Terence Blanchard, Robert Glasper. W 2017 r. mając zaledwie 25 lat, Ashley został zatrudniony jako rezydent w słynnym Ronnie Scotts Club w Londynie jako wschodzący artysta Fader Magazine. Został także nominowany do nagrody Jazz FM w kategorii "Przełomowy artysta roku". Pod pływem swojego jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności karaibskich muzyków jazzowych lat 50-tych, w jego muzyce pełno jest oryginalnych dźwięków łączących jazz i muzykę i przesiąkniętą dźwiękami takich mistrzów jak Hancock i Monk.


"Wizjonerski umysł jednego z najbardziej kreatywnych młodych talentów Wielkiej Brytanii".

Ashley Henry urodził się i wychował w południowym Londynie, ukończył Royal Academy of Music w 2016. Jest pod wielkim wpływem jego jamajskiego dziedzictwa, a w szczególności fali karaibskich muzyków jazzowych z lat 50-tych, w tym takich jak Joe Harriott, Harold McNair, Dizzy Reece, Harry Beckett i Wilton Gaynair. Pomimo tej eklektycznej gamy wpływów międzynarodowych, dźwięk Henry'ego pozostaje wyraźnie brytyjski, szalenie obecny w prawdziwej tradycji jazzu.

W 2017 roku, w wieku 25 lat, Ashley Henry został zatrudniony jako rezydent w słynnym Ronnie Scotts Club w Londynie. W tym samym roku Fader Magazine uznał go za najlepiej zapowiadającego się artystę. W 2017 roku Ashley został nominowany do nagrody Jazz FM jako Przełomowy artysta roku i Live Experience of the Year. Pianista ma na swoim koncie dwa wyśmienite albumy Jazz Re: freshed Ashley Henry’s 5ive oraz Easter EP, nagrane pod nazwą Ashley Henry & The Re:Ensemble, które ukazało się w wytwórni Sony. Ashley Henry’s 5ive to klasyczna płyta nagrana na trio, w której własne kompozycje mieszają się z klasyką ("Monk’s Dream" Theloniousa Monka).

 Ashley jest najmłodszym muzykiem, który zagrał na Międzynarodowym Festiwalu Tria Fortepianowego z Robertem Glasperem i Geraldem Claytonem. Wystąpił w finale Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Unisia w RPA.

Koncertował w Wielkiej Brytanii (m.in. w Royal Albert Hall, na Manchester Jazz Festival, Helsinki Jazz Festival, International Piano Trio Festival) i na całym świecie wraz z wieloma zespołami występując w renomowanych miejscach. W twórczości Henry’ego słychać bardzo nowoczesne podejście do jazzu. Pomimo eklektycznej gamy wpływów jego muzyka czerpie z tradycji jazzu.

www.ashleyhenrymusic.com© Jazz Na Starówce