Andrzej Jagodziński Trio – Bach24 lipca 2021, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa
27. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Andrzej Jagodziński Trio – Bach

24 lipca 2021, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta, Warszawa


Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja


Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer.


Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej, znakomity pianista, akordeonista, kompozytor, aranżer. W środowisku muzycznym znany i ceniony od lat osiemdziesiątych. Sławę i uznanie szerokiego grona słuchaczy w kraju i na świecie zdobył, w latach 90-tych XX wieku, z udziałem muzyków swojego tria czołowych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej (znakomitego kontrabasisty Adama Cegielskiego i legendarnego perkusisty Czesława "Małego" Bartkowskiego, rozpoczynającego karierę muzyczną w zespole Krzysztofa Komedy), wspaniałymi jazzowymi interpretacjami muzyki Chopina. Jego Trio to formacja rozpoznawalna na całym świecie. Kamieniem milowym na drodze do sławy stał się dla nich album „Chopin”, nagrany w 1993 roku i obsypany laurami – w tym Fryderykiem. Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się muzyka mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu Złota Tarka w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.

Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od 2004 roku wraz z pomysłodawcą projektu Januszem Szromem i Andrzejem Łukasikiem tworzą zespół „Straszni Panowie Trzej”. Formacja ta nagrała już 2 płyty z których pierwsza otrzymała status „Złotej Płyty”.

Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach, m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.

Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami, m.in. Ewą Bem (już 30 lat współpracy), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.

Laureat wielu nagród, m.in: FRYDERYKA za płytę „CHOPIN” w kategorii „Jazzowa płyta roku”, 2001 – FRYDERYK w kategorii „Jazzowy muzyk roku”, MATEUSZ – Nagroda Muzyczna Programu 3 Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w dziedzinie muzyki jazzowej

W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie.

Najnowszą inspiracją Jagodzińskiego stała się twórczość ojca europejskiej muzyki, mistrza polifonii Jana Sebastiana Bacha.

W odróżnieniu od muzyki Chopina, w której złożone harmonie i wysmakowane melodie były podstawą i inspiracją do improwizacji, w muzyce Bacha, dla Jagodzińskiego i jego Tria tą inspiracją jest wielogłosowość i nieskończone możliwości przenikania i wpływania na siebie poszczególnych głosów oraz próba osadzenia tej muzyki w idiomie jazzowym.

Płyta Bach została nominowana do nagrody FRYDERYKI 2021.Galeria z koncertu Andrzej Jagodziński Trio

Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Festiwal Jazz na Starówce 2021
X ZAMKNIJ
Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Jazz Na Starówce 2021

Andrzej Jagodziński Trio – Bach - Jazz Na Starówce 2021

© Jazz Na Starówce
online football manager