Simsa Fünf Quintet13 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta
25. MIĘDZYNARODOWY PLENEROWY FESTIWAL JAZZ NA STARÓWCE

O festiwaluProgramArtyściOrganizatorPatroniSponsorzyDla mediówArchiwumKontaktEnglish

Archiwum

2022202120202019


Simsa Fünf Quintet

13 lipca 2019, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta


Andrej Prozorov - saksofon sopranowy
Florian Sighartner - skrzypce
Carles Muñoz Camarero - wiolonczela
Heimo Trixner - gitara
Sebastian Simsa - perkusja


The Simsa Fünf Formation założony rzez Sebastiana Simsę znakomitego wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej. Młodzi utalentowani muzycy wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych. Rozmaite odniesienia stylistyczne, ciekawość muzycznego świata, jaki znajdujące wyraz w grze Simsa i jego zespołu. Ich oryginalne instrumentarium w połączeniu z o intrygującymi kompozycjami Simsy - to kluczowe elementy muzyki zespołu. Muzyczna energia, pomysłowość, oryginalne brzmienie zespołu, stanowią o wyjątkowości tej grupy.


Zespół założony przez Sebastiana Simsę, wiedeńskiego perkusistę i kompozytora. Muzyczne korzenie kwintetu sięgają jazzu, muzyki improwizowanej, klasycznej, filmowej oraz muzyki ludowej.

Młodzi utalentowani muzycy wykształceni według akademickich standardów, nie pozwalają odebrać sobie radości płynącej z nieklasycznej gry na instrumentach smyczkowych. Ich oryginalne instrumentarium w połączeniu z o intrygującymi kompozycjami Simsy - to kluczowe elementy muzyki zespołu. Muzyczna energia, pomysłowość, oryginalne brzmienie zespołu, stanowią o wyjątkowości tej grupy.

"Simsa Fünf tworzy muzyczną magiczną sferę, w której harmonijnie łączą się dźwięki muzyki klasycznej, muzyki ludowej, jazzu i popu."Jazzthetik
Zespół został założony na początku 2017 roku. Kompozycje wiedeńskiego perkusisty czerpią z improwizacji poszczególnych muzyków. Fakt, że perkusista jest leaderem zespołu kameralnego tego rodzaju i zarazem dostarcza mu repertuaru jest kolejnym znakiem charakterystycznego dla naszych czasów i przebiegającego w wielu kierunkach przenikania się gatunków. The Time We Need to album, na którym Sebastian Simsa nie wysuwa własnego perkusyjnego "ja" na pierwszy plan, lecz wraz z piątką muzyków kładzie nacisk na kolektywne "my". Obecny w brzmieniu zespołu kolektywny duch jest tutaj jako "pierwotna cnota" jazzu, podstawą rozmaitych odniesień i aluzji o charakterze stylistycznym, odpowiadającym otwartemu i pełnemu ciekawości muzycznemu widzeniu świata, jaki znajdujące wyraz w grze "Simsa Five". Album "The Time We Need" został nominowany do nagrody niemieckiej krytyki Preis der Deutschen Schalplatten Kritik oraz German Record Critics’ Award.

Dźwięki instrumentów smyczkowych, niegdyś w świecie jazzu uważane za egzotyczne wyjątki, stały się w tym gatunku całkiem naturalnymi. Młodzi utalentowani muzyków zrzuca więzy narzuconych z zewnątrz granic gatunków. Praca zespołu skupia się na brzmieniu poszczególnych momentów, na rozmaitych kombinacjach brzmień oraz bogactwie wariantów uzyskiwanych w tej niezwykłej, inspirującej obsadzie.

Przestrzeń pozostawiona każdemu członkowi do wniesienia swojego indywidualnego brzmienia, muzycznej energii i pomysłów wpływa na oryginalność tej grupy. Rozmaite odniesienia stylistyczne, ciekawość muzycznego świata, znajduje wyraz w grze Simsa i jego zespołu.

www.sebastiansimsa.com© Jazz Na Starówce